"Lex Kamilek". Pracownicy hoteli będą weryfikować relacje dzieci i dorosłych gości

Data publikacji: 05.01.2024 13:30
Ostatnia aktualizacja: 05.01.2024 14:01
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
15 lutego wchodzą w życie przepisy "lex Kamilek"
15 lutego wchodzą w życie przepisy "lex Kamilek", Autor - Halfpoint/shutterstock
Już od 15 lutego pracownicy hoteli i pensjonatów będą zobowiązani do pytania o relacje między dziećmi a dorosłymi gośćmi. Chodzi o ochronę najmłodszych. - Procedura może też polegać tylko na obserwacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia mecenas Maria Łupicka z Kancelarii DSK. Co wiemy o "lex Kamilek"?
  • Śmierć ośmioletniego Kamilka z Częstochowy, skatowanego przez ojczyma, wstrząsnęła Polską w maju 2023 roku. Tragedia stała się początkiem narodowej dyskusji na temat wzmocnienia ochrony dzieci przed przemocą.
  • 15 lutego wejdzie w życie zmiana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, potocznie nazywana "lex Kamilek".
  • Nowela zakłada, że pracownicy hoteli i pensjonatów, a także zatrudnieni w nich animatorzy, będą mieli obowiązek sprawdzić, jakie relacje łączą ich gości z dziećmi, z którymi przyjechali.

- Od 15 lutego wchodzą w życie przepisy "lex Kamilek", który wprowadza standardy ochrony małoletnich. Będą musiały dostosować się do nich przeróżne podmioty, szczególnie placówki oświatowe, wychowawcze, sportowe, artystyczne, ale również hotele - mówi mecenas Maria Łupicka.

Ekspert Jedynki wyjaśnia, że chodzi nie tylko o same hotele, ale o wszystkie podmioty, które oferują zakwaterowanie zbiorowe, czyli także ośrodki wypoczynkowe, apartamenty na wynajem, pensjonaty i agroturystykę.


POSŁUCHAJ

12:16

"Lex Kamilek". Pracownicy hoteli będą weryfikować relacje dzieci i dorosłych gości (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Jak zweryfikować relację dziecka i dorosłego?

Ich pracownicy będą musieli stosować się do "zasad i procedur identyfikacji małoletniego przebywającego w takim obiekcie i również weryfikacji jego relacji w stosunku do osoby dorosłej, z którą przebywa w tym obiekcie". Co to oznacza?

- Ten przepis jest dość niejasny. Pomimo tego, że nakłada obowiązek weryfikacji relacji i identyfikacji małoletniego, jednocześnie nie wyposaża pracowników hoteli w jakiekolwiek uprawnienia do weryfikacji tej tożsamości. Wyobrażam sobie, że w praktyce będzie wyglądało to w ten sposób, że pracownik hotelu ograniczy swoje działania wyłącznie do zapytania: "jaką relację ma pani z tym dzieckiem?" - zauważa Maria Łupicka.

- Procedura może też polegać tylko na obserwacji. Jeżeli pracownik zobaczy, że dziecko odnosi się do jakiejś pani, z którą przebywa w obiekcie, mówiąc do niej "mamo", to wtedy taki pracownik nie wyczuje żadnego niebezpieczeństwa i nie będzie miał żadnych podstaw do dalszej identyfikacji małoletniego - dodaje.

Trwa przygotowanie procedur

Maria Łupicka zwraca uwagę: - W tym momencie w Ministerstwie Sprawiedliwości, na bazie tych nowelizujących przepisów, jest powołany zespół, który zajmuje się opracowaniem interpretacji tych przepisów i możliwym od 15 lutego wprowadzeniem bardzo podobnych standardów ochrony małoletnich w obiektach w całej Polsce. Na ten moment niestety nie jesteśmy w stanie powiedzieć, jak taka procedura będzie wyglądać.

Wiemy, że zgodnie z przepisami, na stronie obiektu będą musiały być zamieszczone standardy ochrony małoletnich. W ten sposób rodzice, dziadkowie czy inni opiekunowie będą mogli przeczytać, jakich dokumentów personel będzie mógł od nich wymagać.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Gość: Maria Łupicka (mecenas z Kancelarii DSK)

Data emisji: 5.01.2024

Godzina emisji: 9.38

DS

Audycja muzyczna
Audycja muzyczna
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.