Przewodnik astronomiczny po Polsce

Data publikacji: 23.01.2024 21:21
Ostatnia aktualizacja: 23.01.2024 21:45
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Prezentacja Planetarium Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie
Prezentacja Planetarium Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie, Autor - PAP/Marcin Bielecki
- Na niebie zawsze się coś dzieje - powiedziała w radiowej Jedynce Joanna Molenda-Żakowicz z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. - W Polsce, jak grzyby po deszczu, zaczynają wyrastać kolejne planetaria. Ludzie są zainteresowani oglądaniem nieba - stwierdził Paweł Grochowalski z portalu Urania.
  • W audycji "Eureka" mówiliśmy o ciekawych miejscach, które mogą odwiedzić osoby zainteresowane obserwowaniem nieba.
  • Wśród nich są m.in. planetaria, ale także niezwykły park ciemnego nieba czy "święta góra szybowników".

Przewodnik Dawid Radziejewski zwrócił uwagę, że na Podkarpaciu znaleźć możemy wiele ciekawych miejsc, m.in. niezwykły park ciemnego nieba. Park Gwiezdnego Nieba "Bieszczady" obejmuje obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz dwóch parków krajobrazowych: Cisniańsko-Wetlińskiego i Doliny Sanu. Celem istnienia parku jest m.in. zachowanie nocnego nieba od nadmiaru światła, dzięki czemu możliwe jest obserwowanie gwiazd. 

Na terenie Akademickiego Ośrodka Szybowcowego w Bezmiechowej powstaje z kolei obserwatorium przestrzeni kosmicznej. Będzie ono służyło m.in. do wykrywania i śledzenia sztucznych satelitów Ziemi. Bezmiechowa nazywana jest "świętą górą szybowników". Przed wojną działała tu słynna szkoła szybowcowa. Stąd w 1938 roku wyruszył Tadeusz Góra, który pokonał na szybowcu PWS-101 dystans 577,8 km lądując pod Wilnem.

- W dużych miastach, gdzie powietrze jest zanieczyszczone pyłami, gdzie jest duże zanieczyszczenie światłem, jesteśmy w stanie zaobserwować kilkaset obiektów na niebie. W Bieszczadach można dostrzec gołym okiem ogromny lśniący pas Drogi Mlecznej. Jeśli zaś uzbroimy się w lornetkę, wówczas możemy dostać oczopląsu - tych obiektów dostrzegalnych jest około siedmiu tysięcy - wskazał Radziejewski.

Paweł Grochowalski z portalu Urania zauważył, że w ostatnim czasie w Polsce, jak grzyby po deszczu, zaczynają wyrastać kolejne planetaria. Jedno z najnowocześniejszych powstało niedawno w Szczecinie, w Morskim Centrum Nauki. - To wielka kula, sfera. Wchodzi się do środka i widzi wiele milionów gwiazd na kopule. Człowiek ma wrażenie, że leci statkiem kosmicznym i ogląda kosmos przez okienko - wyjaśnił gość radiowej Jedynki.

- Jest ogromna potrzeba tego, żeby oglądać niebo. Planetaria stacjonarne są tylko w wybranych miejscach, w Polsce jest ich ok. 30. Dość dużą rolę odgrywają planetaria mobilne. Dzięki nim można odbyć wycieczkę po niebie. Zobaczyć zupełnie inne gwiazdozbiory, których nie zobaczymy z Polski. Ludzie są zainteresowani oglądaniem nieba. Może dlatego, że na co dzień tego nieba nie widzą - podkreślił.

POSŁUCHAJ

21:17

Przewodnik astronomiczny po Polsce (Eureka/Jedynka)

 

Czytaj także:


Poza tym w audycji:

WroSpace, czyli każdy z nas może poznawać Wszechświat

Połączenia z Międzynarodową Stacją Kosmiczną ISS, edukacyjne misje stratosferyczne z wykorzystaniem balonów, testowanie nowych urządzeń dla radioamatorów - to niektóre z przedsięwzięć realizowanych przez Stowarzyszenie WroSpace powstałe w 2018 roku.

Stowarzyszenie tworzą wolontariusze, którzy na wiele sposobów popularyzują wiedzę o technice i technologii kosmicznej oraz o astronomii. Swoje działania kierują do wszystkich Polaków, niezależnie od wieku. 

Goście: Anna Bukiewicz-Szulc i Włodzimierz Tarnowski ze Stowarzyszenia WroSpace.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Dorota Truszczak

Goście: Joanna Molenda-Żakowicz (Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego), Paweł Grochowalski (portal Urania) i Dawid Radziejewski (przewodnik beskidzki)

Data emisji: 23.01.2024 r. 

Godzina emisji: 19.30

kk/mo

Audycja muzyczna
Audycja muzyczna
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.