Premier Donald Tusk powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, że powołany z inicjatywy ministra sprawiedliwości Adama Bodnara międzyresortowy zespół ma zaproponować "prostą zmianę konstytucji". - Bardzo chcielibyśmy zmienić konstytucję tylko po to, by móc wybrać na nowo te instytucje - np. TK, by wszystkie strony politycznych konfliktów i wszystkie państwowe instytucje powiedziały: będziemy respektować, szanujemy tak wybrany TK - wskazał szef rządu.
Zdaniem gościa radiowej Jedynki "jeśli chciałoby się naprawić Trybunał Konstytucyjny tu i teraz - a nie na przykład za kilka lat - to trzeba to zrobić w drodze nowelizacji konstytucji". - Nie ma innej możliwości. Zresztą konstytucja była już nowelizowana dwukrotnie - powiedział prof. Jerzy Stępień.
W jego opinii "Trybunału Konstytucyjnego de facto nie ma". - Instytucja, która w tej chwili jest przy al. Szucha to nie jest instytucja opisana w naszej konstytucji. Przede wszystkim ze względu na to, że działają tam sędziowie dublerzy, czyli wybrani w miejsce innych, prawidłowo wybranych sędziów - zaznaczył.
- Poza tym orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego w niektórych przypadkach jest kuriozalne. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy Trybunał stwierdza, że w pewnym zakresie w Polsce nie obowiązują traktaty europejskie, albo że nie obowiązuje nas fragment Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. To świadczy o tym, że ci sędziowie kompletnie nie mają pojęcia o podstawowych rzeczach, o tym jak jest skonstruowane państwo i co to znaczy Unia Europejska - podsumował Jerzy Stępień.
Czytaj także:
Więcej w nagraniu.
Audycja: W samo południe
Prowadził: Krzysztof Grzesiowski
Gość: prof. Jerzy Stępień (były prezes TK)
Data emisji: 31.01.2024
Godzina emisji: 12.20
bartos
Premier proponuje zmianę konstytucji. Prof. Stępień: to jedyna droga, by naprawić Trybunał Konstytucyjny - Jedynka - polskieradio.pl