Rekordzistka globu we wspinaczce na czas st. szer. Aleksandra Mirosław przyznaje, że dla niej pomoc wojska w budowaniu kariery sportowej jest nieoceniona. - To jest duże ułatwienie, bo od wielu lat w sporcie zawodowym był problem łączenia kariery zawodowej z karierą sportową. Natomiast CWZS pozwala nam na to w pełni - mówi.
- Możemy realizować się na polu sportowym, reprezentujemy Wojsko Polskie na arenie międzynarodowej i mamy tak naprawdę tę pewność i stabilność zatrudnienia. To też jest ważne, bo sport dzisiaj jest, a jutro może go nie być. To mi daje przede wszystkim spokój przygotowań - dodaje.
Ślubowanie to ważny dzień
Od kilku miesięcy zawodowym żołnierzem jest Michał Niewiński, mistrz świata juniorów i medalista mistrzostw Europy w short tracku. Przysięgę wojskową składał w czerwcu 2023 roku w Braniewie, razem z innymi łyżwiarzami szybkimi.
- To ważny dzień i całe szczęście, że wszystko wyszło tak, jak miało wyjść. Mieliśmy krok, jak to się mówi w wojsku, nie zgubiliśmy go podczas defilady i naprawdę to były piękne chwile. Szczególnie że zostałem wybrany do ślubowania na sztandar. Było nas 4 spośród 144. To był świetny dzień - wspomina.
Medalistki ze Stambułu: dostałyśmy zadanie do zrealizowania
Żołnierze sportowcy świetne dni mają również na arenach sportowych. Tak jak rok temu w Stambule podczas Halowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce, gdzie Marika Popowicz i Anna Kiełbasińska zdobyły brązowe medale w sztafecie 4x400 m. Ta pierwsza w wojsku ma stopień kaprala.
- Śmieję się, że jesteśmy żołnierkami Wojska Polskiego, dostałyśmy zadanie do zrealizowania i tak kurczowo chwyciłyśmy się tego. Jak dowiedziałam się, że to był taki piękny czas i że to był tak naprawdę bardzo dobry bieg, to wiedziałam, że mamy ten medal. To po prostu spełnienie, co tu dużo mówić - komentuje Marika Popowicz.
Pozytywny wizerunek polskiego żołnierza
W sytuacji, gdy wiele akademickich klubów w Polsce ma problemy, lokalne stowarzyszenia nie zawsze mogą zapewnić sportowcom godziwe warunki, a prywatni sponsorzy nie garną się do wspierania mniej popularnych dyscyplin, Wojsko Polskie wyrasta na bardzo ważnego mecenasa środowiska sportowego. Z kolei medaliści największych imprez swoimi sukcesami promują służby mundurowe, kreując wizerunek wysportowanego i zmotywowanego polskiego żołnierza.
- Nie wiem, czy pan sobie zdaje sprawę, ile osób będących na etacie w wojsku zdobyło medal podczas ostatnich igrzysk olimpijskich. Dziesięć - mówi do naszego dziennikarza Radosław Piesiewicz, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Zapowiada się, że na nadchodzących igrzyskach w Paryżu, grupa medalistów w mundurach będzie jeszcze liczniejsza.
Czytaj także:
Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadził: Daniel Wydrych
Autor materiału: Rafał Bała
Data emisji: 1.02.2024
Godzina emisji: 8.40
DS/wmkor