Wilki, małe jelonki, trójnogi dzik. Leśne zwierzęta i ich sekrety

Data publikacji: 07.02.2024 13:20
Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 16:04
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zwierzęta leśne nagrywane w swoim naturalnym środowisku.
Zwierzęta leśne nagrywane w swoim naturalnym środowisku. , Autor - Shutterstock/Martin Mecnarowski
Wilki rozbijające lód w poszukiwaniu wody, szczęśliwe życie dzika o trzech nogach i brykające beztrosko małe jelonki - czyli czego nie zobaczymy, spacerując po lesie. Sekretne życie zwierząt podgląda Leśny Kawaler, czyli Dawid Popończyk z Częstochowy. 
  • Dawid Popończyk jest pasjonatem dzikiej przyrody, od dzieciństwa obserwuje, nagrywa filmiki z ukrycia i dzieli się nimi z innymi, przy okazji edukując.
  • Zwierzęta nagrywane w swoim naturalnym środowisku. 
  • Większość filmów powstaje dzięki kamerom z czujnikiem ruchu. 

Kino leśnej akcji 

Wilki rozbijające lód w poszukiwaniu wody, szczęśliwe życie dzika o trzech nogach i brykające beztrosko małe jelonki - czyli czego nie zobaczymy, spacerując po lesie. Dawid Popończyk, czyli Leśny Kawaler, nagrywa dzikie zwierzęta i ich życie w naturalnym środowisku. - Trzeba znać las i wiedzieć, jakie są te dzikie zwierzęta, bo każde z nich jest naprawdę wyjątkowe - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Dawid Popończyk. - Kiedy poznaję te zwierzęta już od momentu ich narodzin, wiem, jakie są. Niektóre są poważne, skryte, z kolei drugie chcą odkrywać świat - wyjaśnia. 

- Większość filmów powstaje dzięki kamerom na czujnik ruchu, niemniej jednak też pojawiają się filmy, gdzie nagrywam aparatem, a robię to w ten sposób, że znam zwierzęta, znam miejsca, w których bardzo często lubią przebywać, wiem nawet, w jakich godzinach mogę spodziewać się danego zwierzęcia. To wszystko właśnie dzięki temu, że tak dobrze je znam, że one mi zaufały, bo wiedzą, że nie chcę zrobić im krzywdy - dodaje. 

Źródło: Leśny Kawaler/YouTube

Filmiki a niepokój u zwierząt 

Czy zwierzęta się płoszą? - Zwierzęta szczególnie bazują na węchu, na zapachu i są w stanie bardzo szybko zlokalizować zagrożenie. Oczywiście zwierzęta leśne bardzo boją się ludzi, ale ja w tym lesie spędzam tak dużo czasu, że te zwierzęta nauczyły się mojego zapachu i one wiedzą, że on nie jest zagrożeniem - mówi. - Z biegiem lat, kiedy te zwierzęta coraz bardziej się do mnie przyzwyczajały, to doszło do tego momentu, że tak naprawdę ja się nie muszę chować i mogę po prostu oprzeć się o drzewo, stać i nagrywać oraz obserwować to niezwykłe życie w lesie - podkreśla. 

POSŁUCHAJ

09:30

Sekrety leśnych zwierząt (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Zobacz też: 

Trójnogi dzik 

Na opublikowanych przez Dawida Popończyka filmikach jest m.in. trójnogi dzik, który bardzo dobrze radzi sobie w środowisku naturalnym mimo sąsiedztwa drapieżników. - To jest prawdziwe oblicze przyrody, że wiele gatunków może funkcjonować nie tylko w jednym lesie, ale również w tym samym miejscu. Wiele razy udowodniłem to, że tam, gdzie jest dzik bez jednej nogi, tam mogą przebywać wilki - przyznaje. 

Źródło: Leśny Kawaler/YouTube

Czytaj więcej:

 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Gość: Dawid Popończyk (Leśny Kawaler)

Data emisji: 7.02.2024 r. 

Godzina emisji: 11.14 

ans/wmkor

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.