1,5 proc. na OPP. Jak weryfikować organizacje pozarządowe, które niosą pomoc?

Data publikacji: 22.02.2024 14:22
Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 14:56
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nasz 1,5 proc. i regularne wpłaty na organizacje pożytku publicznego, mogą sprawić, że wspólnie zrobimy coś naprawdę dobrego
Nasz 1,5 proc. i regularne wpłaty na organizacje pożytku publicznego, mogą sprawić, że wspólnie zrobimy coś naprawdę dobrego, Autor - Jacob Lund/shutterstock
Zbliża się moment decyzji o tym, czy rozliczając PIT, przekażemy nasz 1,5 proc. na wybraną organizację pożytku publicznego. Jak powinna działać fundacja, aby jej działalność nie budziła żadnych wątpliwości i tym samym zachęcała nas do wpłaty?
  • 4 proc. Polek i Polaków regularnie - raz na miesiąc lub częściej - wspiera organizacje pozarządowe.
  • Raz w roku robimy to także poprzez przekazanie 1,5 proc. podatku na OPP.
  • Jak sprawdzić, czy konkretna organizacja pozarządowa jest godna zaufania?

Czy powinniśmy sprawdzać, komu przekazujemy 1,5 proc. podatku albo po prostu nasze pieniądze? - Sprawdzajmy, jeżeli mamy wątpliwości. Jeśli nie znamy organizacji i po raz pierwszy mamy z kimś do czynienia, to warto to zrobić - uważa Andrzej Pietrucha, ekspert Fundacji Akademia Organizacji Obywatelskich.

Gość Jedynki wyjaśnia, że jest wiele prostych sposobów na sprawdzenie organizacji pozarządowej. - Jeśli chodzi o organizację pożytku publicznego, wystarczy, że wejdziemy do bazy sprawozdań OPP, gdzie mamy wszystkie informacje o tym, co dana organizacja robi i jak wydaje środki - mówi.

Jeśli organizacja dostaje np. środki publiczne z gminy, możemy to także sprawdzić. Co roku ma przecież obowiązek rozliczenia się dosłownie z każdej złotówki.


POSŁUCHAJ

10:07

1,5 proc. na OPP. Jak weryfikować organizacje pozarządowe? (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Czy Polacy pomagają?

- Jeżeli chodzi o filantropię w Polsce, myślę, że wcale nie jest tak źle. Mamy dane, że w krajach Europy Środkowo-Wschodniej wygląda to mniej więcej na podobnym poziomie. Z badań, o których wiemy, wynika, że Polacy przekazują średnio 80 euro w skali roku - komentuje Andrzej Pietrucha.

Ekspert jest jednak zdania, że w Polsce jeszcze za mało pomagamy organizacjom w sposób regularny. - Najlepiej, żeby to było co miesiąc. Nawet niech to będzie mała kwota, bo nawet taka jest na wagę złota. Organizacja pozarządowa może z niej zrobić fantastyczny użytek, czyli wydać na to, na co w danym momencie brakuje środków. Może przeznaczyć te środki na rehabilitacje czy inne działania - tłumaczy.

W Polsce bardzo wiele organizacji pozarządowych jest prowadzonych przez kobiety. - Można powiedzieć, że zakopują jakiś wielki dół, który nazywa się brakiem aktywności i brakiem zaufania społecznego. Uważam, że tym ludziom naprawdę należy się wielki szacunek. Dlatego zachęcam do tego, żeby znaleźć taką organizację w swojej dzielnicy czy mieście, która jest zgodna z naszymi zainteresowaniami i celami - mówi Andrzej Pietrucha.

Przelew czy puszka?

Decydując się na pomoc, lepiej wpłacić pieniądze przelewem czy może w innym sposób?

- Zachęcałbym do przekazywania środków w pierwszej kolejności przez przelew czy inne metody, które dają możliwość śledzenia tego, co dzieje się z naszym środkami. Co więcej, jeśli znamy organizację, to warto zgodzić się, aby mogła kontaktować się z nami, żeby powiedziała, w jaki sposób wydaje środki i co się dzieje wewnątrz - podpowiada Andrzej Pietrucha.

W przypadku spontanicznych akcji, kiedy wrzucamy pieniądze do puszki, sprawdzajmy, czy wolontariusze mają identyfikatory.

Zobacz także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Gość: Andrzej Pietrucha (ekspert Fundacji Akademia Organizacji Obywatelskich)

Data emisji: 22.02.2024 r.

Godzina emisji: 9.37

DS/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.