Bezdech senny. Dlaczego jest aż tak niebezpieczny?

Data publikacji: 26.02.2024 14:30
Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 14:50
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Bezdech senny wpływa negatywnie na jakość naszego życia oraz zdrowia
Bezdech senny wpływa negatywnie na jakość naszego życia oraz zdrowia, Autor - Gladskikh Tatiana/shutterstock
Bezdech senny to poważne schorzenie, na które cierpią zarówno kobiety, jak i mężczyźni. - Bezdech to niedotlenienie organizmu, stanowi zagrożenie życia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Agnieszka Dmowska-Korablewska, otolaryngolog, specjalistka ds. zaburzeń snu. Na czym polega i co jest jego przyczyną?
  • Rano czujesz się tak, jakby wyrwano cię z głębokiego snu i nie masz ani sił, ani ochoty, by wstać z łóżka? Niby spałeś 8 godzin, a ciągle jesteś zmęczony?
  • Za tym może ukrywać się poważny problem zdrowotny, którym jest bezdech senny.
  • Czym jest spowodowane to schorzenie?

Obturacyjny bezdech w czasie snu to bardzo poważne schorzenie, ale zdarza się, że również często bagatelizowane. Na czym polega? - Dochodzi do zakłóceń w przepływie powietrza przez drogi oddechowe. Mogą one być spowodowane przez skrzywioną przegrodę nosa, przerośnięte małżowiny, przewlekłe zapalenie zatok, przerośnięte i wiotkie podniebienie miękkie, przerośniętą nasadę języka czy przerośnięte migdałki podniebienne, a u dzieci przez przerost migdałka gardłowego - wyjaśnia dr Agnieszka Dmowska-Korablewska.

To wszystko wpływa na zaburzenia oddychania w czasie snu. Mogą one prowadzić do całkowitego zablokowania drożności dróg oddechowych, czyli do bezdechu.


POSŁUCHAJ

08:53

Bezdech senny. Dlaczego jest aż tak niebezpieczny? (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Dlaczego bezdech jest zagrożeniem dla życia?

Bezdech stanowi duże zagrożenie dla naszego życia. - Jest to niedotlenienie organizmu. Spada nam wysycenie tlenem krwi i ośrodek oddechowy w mózgu mobilizuje dodatkowe mięśnie i wtedy wybudzamy się gwałtownie i łapiemy powietrze - mówi dr Agnieszka Dmowska-Korablewska.

- Powtarzające się takie sytuacje powodują poważne następstwa, takie jak zaburzenia układu krążeniowego. Dochodzi wtedy do zaburzeń rytmu serca. Do tego, że nasilają się następstwa choroby wieńcowej. Zwiększa się krzepliwość krwi i ryzyko udaru mózgu u osób cierpiących na obturacyjny bezdech senny jest bardzo duże - dodaje ekspert.

Ważna jest świadomość

Wielu pacjentów, którzy trafiają do szpitala z udarem, może cierpieć na bezdech. Dlatego tutaj ważna jest rola naszej świadomości, że chrapanie nie jest czymś normalnym. - Możemy pochrapywać, ale jeśli zdarza się to bardzo często i w ciągu godziny dochodzi do spłycenia oddechu albo do bezdechu, to ma to następstwa ogólnoustrojowe. Bezdech to całkowite zamknięcie drożności dróg oddechowych, a przy spłyceniu drożność dróg oddechowych jest ograniczona - twierdzi dr Agnieszka Dmowska-Korablewska.

- Pamiętajmy, żeby przede wszystkim sprawdzić drożność dróg oddechowych, tzn. czy jest zachowana i czy jest dobra, czy jednak trzeba wykonać plastykę przegrody, zmniejszyć małżowiny czy wykonać plastykę podniebienia. W tej chwili mamy bardzo nowoczesne, mało inwazyjne metody leczenia tego typu dolegliwości (…). Są to bezpieczne i skuteczne zabiegi - tłumaczy.

Warto wiedzieć, że na problemy z bezdechem wpływ ma również nasza waga i tym samym tkanka tłuszczowa.

Czytaj także:

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadził: Daniel Wydrych

Gość: dr Agnieszka Dmowska-Korablewska (otolaryngolog, specjalistka ds. zaburzeń snu)

Data emisji: 26.02.2024

Godzina emisji: 9.35

DS/wmkor

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.