Dbajmy o nasze lasy. Nie wyrzucajmy do nich śmieci

Data publikacji: 03.04.2024 11:45
Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 14:38
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W lesie nie powinniśmy śmiecić
W lesie nie powinniśmy śmiecić , Autor - Halfpoint/shutterstock
Miejsca w lasach odwiedzane przez turystów dość łatwo poznać, bo zostają tam butelki, papiery po cukierkach i innych rzeczach. - Jest tego mnóstwo - mówią słuchacze Programu 1 Polskiego Radia. Zdarza się, że niektórzy wyrzucają gruz, odpady budowlane czy też te pochodzące z warsztatów samochodowych. Co możemy zrobić, aby w lasach było czyściej?
  • Od lat ekolodzy, leśnicy, a także zwykłe osoby, apelują o dbanie o porządek w lesie.
  • Sporo osób stosuje się do tych próśb, ale są także tacy, którzy cały czas śmiecą.
  • Dlaczego powinniśmy przywiązywać tak dużą wagę do czystości w lasach?

Mimo upływu lat i różnego rodzaju akcji porządkowych oraz uświadamiających, tak naprawdę niewiele poprawia się, jeśli chodzi o porządek w lasach. - To jest związane z postawami ludzkimi i też jest to niezrozumiałe, bo mamy system organizacyjny, który pozwala nam tego nie robić. To świadczy przede wszystkim o bardzo niskim poziomie kultury osobistej ludzi, którzy śmiecą - komentuje Sławomir Brzózek, ekolog.


POSŁUCHAJ

03:44

Dbajmy o nasze lasy. Nie wyrzucajmy do nich śmieci (Jedynka/Sygnały dnia)

 

Co ludzie wyrzucają do lasów?

Straż leśna każdego roku podejmuje około 1,5 tys. interwencji, wykrywając sprawców leśnego szkodnictwa i karząc ich mandatami. Problemem są śmieci dwojakiego rodzaju.

- Wciąż znajdujemy śmieci w lasach. Zarówno takie, które są śmieciami po naszych wycieczkach leśnych, tj. pozostawione opakowania po żywności i inne przedmioty, które zabraliśmy ze sobą i nie chce nam się ich wziąć do domu, by je wyrzucić do kosza na śmieci. Mamy też spory problem z podrzucaniem kłopotliwych śmieci z gospodarstw domowych, remontów i niestety coraz częściej śmieci, które stanowią efekt pokątnej działalności przemysłowej - mówi Rafał Zubkowicz, rzecznik prasowy Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Chodzi tutaj o odpady, za których utylizację trzeba byłoby zapłacić naprawdę spore pieniądze. - Przeznaczaliśmy przez długie lata około 20 mln zł rocznie na uprzątanie lasów ze śmieci. Ta kwota wzrosła w ostatnim czasie. To jest około 25 mln zł zaplanowaliśmy na bieżący rok na usunięcie śmieci z lasów - wyjaśnia Rafał Zubkowicz.

Śmieci są niebezpieczne dla zwierząt

Śmieci nie tylko psują wrażenie estetyczne z wycieczki do lasu, ale także stanowią zagrożenie dla zwierząt. Szczególną pułapką dla owadów są opakowania po słodkich napojach. Czasem zdarza się przecież zobaczyć butelkę wypełnioną setkami żuków leśnych. Te garną się, przychodzą do pozostałości po żywności i niestety nie potrafią się wydostać z takiej butelki czy puszki.

Trzeba też pamiętać, że zwierzęta potrafią wmontowywać w gniazda porzucone torebki foliowe i sznurki, w które potem zaplątują się i giną. Z kolei drobne ssaki połykają różne przedmioty, na których zostały resztki żywności. Może też się zdarzyć, że zwierzęta wkładają głowę do jakiegoś pojemnika i później mają kłopot, by ją wyciągnąć. Wszystko, co zostaje w lesie, jest dla zwierząt po prostu niebezpieczne.

Ci, którzy śmiecą, twierdzą, że robią to, ponieważ w lasach nie ma koszy na śmieci. Nie ma ich tam celowo, ponieważ w przeciwnym razie zwierzęta traktowałyby je jak stołówkę i nabywały złych nawyków.

Zobacz także:

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 2.04.2024 r.

Godzina emisji: 8.39

DS/kormp

Klub książki
Klub książki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.