Kiedy pasażerowi przysługuje odszkodowanie za opóźniony lot? Wyjaśnia ekspertka

Data publikacji: 11.06.2024 16:20
Ostatnia aktualizacja: 11.06.2024 16:34
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jakie prawa mają pasażerowie w przypadku opóźnionego lotu?
Jakie prawa mają pasażerowie w przypadku opóźnionego lotu?, Autor - Pamela Brick/shutterstock
Czy możemy liczyć na odszkodowanie w przypadku opóźnionego lotu? Co powinniśmy zrobić, kiedy odmówiono nam wejścia na pokład samolotu, mimo wykupionego biletu? Jakie prawa mają pasażerowie? Wyjaśnia Renata Piwowarska, rzecznik praw pasażerów przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.
  • Pasażer, w przypadku opóźnionego lotu, może liczyć na odszkodowanie.
  • Ile czasu musi wynosić opóźnienie?
  • Od czego zależy kwota odszkodowania?

Całkiem niedawno pasażerowie lotu z Poznania do Londynu mieli prawdziwego pecha. To znaczy? W kierunku Wielkiej Brytanii wystartowali z 30-godzinnym opóźnieniem z powodu awarii maszyny. - Pasażerowie przede wszystkim na początku powinni liczyć na opiekę. Przewoźnik, który operuje danym lotem powinien zapewnić pasażerom opóźnionego lotu posiłki adekwatne do czasu oczekiwania - przedstawia prawa pasażerów Renata Piwowarska.

Należy pamiętać, że wyróżniamy 3 rodzaje tras: krótkie do 1500 km, następnie wewnątrz europejskie do 3500 km i międzykontynentalne powyżej 3500 km. Co to oznacza dla nas, jeśli chodzi o opiekę ze strony linii lotniczej? - Przy opóźnieniu na tej najkrótszej trasie, przewoźnik lotniczy już po 2 godzinach jest zobowiązany do zapewnienia opieki na lotnisku w postaci posiłków i napojów - odpowiada krótko rozmówczyni Programu 1.

Co jednak, jeśli opóźnienie wynosi nie 2 godziny, a 30? - Domyślam się, że czas oczekiwania pasażerów obejmował też noc, więc przewoźnik lotniczy w takiej sytuacji powinien również zapewnić hotel, dojazd do hotelu i powrót następnego dnia z hotelu na lotnisko. To wszystko oczywiście na koszt przewoźnika - tłumaczy Renata Piwowarska.


POSŁUCHAJ

11:28

Kiedy pasażerowi przysługuje odszkodowanie za opóźniony lot? Wyjaśnia ekspertka (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Jakie odszkodowanie dla pasażera?

Pasażerowie, w związku z opóźnieniem lotu, mogą złożyć reklamacje do linii lotniczej i ubiegać się o odszkodowania. - Na trasie do 1500 km jest najmniejsze odszkodowanie 250 euro, na trasach wewnątrz wspólnotowych i do 3500 km to jest 400 euro, natomiast najdłuższe trasy to już 600 euro - mówi Renata Piwowarska.

- Minimalne opóźnienie to 3 godziny. Jeżeli pasażer dotarł do miejsca docelowego z opóźnieniem powyżej 3 godzin, to może ubiegać się o odszkodowanie. Muszę jednak zaznaczyć, że są okoliczności niezależne od przewoźników i w takiej sytuacji mogą uchylić się od wypłaty odszkodowania, co jest zgodne z prawem - dodaje.

Do tych okoliczności zaliczamy warunki pogodowe, ponieważ te wpływają na bezpieczeństwo naszego lotu, ale także strajki niezależne od przewoźnika (np. protest pracowników obsługi lotów).

- Jeżeli pasażer uznaje, że poniósł większe szkody niż to ryczałtowe odszkodowanie, to na podstawie wykazania takich szkód, ale już przed sądem powszechnym i zgodnie z ogólnymi przepisami kodeksu cywilnego, może domagać się wyższego odszkodowania - kontynuuje Renata Piwowarska.

Overbooking, czyli nie ma miejsca dla pasażera z biletem

Zdarza się, że linie lotnicze stosują tzw. overbooking. Na czym on polega? - Nie jest tajemnicą, że przewoźnicy sprzedają więcej biletów niż mają miejsc, kalkulując swoje koszty i zyski. Zawsze się zdarza, że jakiś procent pasażerów nie dociera na lotnisko i mamy do czynienia z tzw. overbookingiem, czyli nasz bilet został sprzedany dwukrotnie - wyjaśnia Renata Piwowarska.

Co w sytuacji, kiedy dotarliśmy do bramki i słyszymy, że wszyscy nie wejdą na pokład? - W pierwszej kolejności przewoźnik lotniczy powinien wezwać ochotników do rezygnacji z lotu. Jeżeli ktoś może sobie pozwolić na lot dzień później, to oczywiście następuje to w ramach porozumienia o odpowiedniej rekompensacie. Zachętą jest odszkodowanie, ale może też być jakieś wyższe (niż przyjęte ryczałtowo - red.). Jeśli nie ma ochotników, wtedy przewoźnik ma prawo nie zabrać niektórych pasażerów na pokład i wtedy przysługuje im odpowiednia opieka w postaci posiłków, napojów, zapewnienia lotu alternatywnego. Jeśli jest to następnego dnia, to z hotelem i transportem oraz odszkodowania w zależności od długości trasy - dodaje ekspertka.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Patryk Michalski 

Gość: Renata Piwowarska (rzecznik praw pasażerów przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego)

Data emisji: 11.06.2024 r.

Godzina emisji: 11.15

DS

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.