Kiedy występują fale upałów?
Dr Ewelina Flis-Olszewska przyznaje, że musimy liczyć się z tym, że "ekstremalne zjawiska pogodowe" będą występowały coraz częściej. - Będą też bardziej długotrwałe niż dotychczas - precyzuje. O tzw. falach upałów mówi się, gdy temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza występuję przez minimum trzy dni. - Zwłaszcza powietrze zwrotnikowe obecnie stacjonuje u nas przez dłuższy czas - analizuje gość Jedynki.
Jak działa prąd strumieniowy?
Wciąż funkcjonuje wiele teorii dotyczących czynników powodujących taki stan rzeczy. - W ramach jednej z najpopularniejszych wspominamy o zmianach dotyczących prądu strumieniowego. Stanowi on taką jakby barierę między powietrzem chłodnym z północy, a powietrzem cieplejszym ze strefy umiarkowanej. W zależności od falowania tego prądu powstają większe lub mniejsze zmiany pogody - wyjaśnia dr Flis-Olszewska.
Czym jest El Nino?
Inne zjawisko, o którym dużo się ostatnio mówi to El Nino. Występuje na Oceanie Spokojnym, a pojawia się, gdy temperatura na powierzchni wody w strefie równikowej osiąga ponadprzeciętne wartości. - Również funkcjonuje z pewną zmiennością. Powoduje na przykład, że w okolicach Australii mamy suszę, a w okolicach Ameryki Południowej jest wilgotniej. Natomiast co kilka lat nam to się odwraca - podkreśla rozmówczyni Michała Strzałkowskiego.
W audycji również:
- sankcje ogłoszone przez USA uderzyły w Rosję. Nowymi obostrzeniami objęto giełdę w Moskwie, a ta odpowiedziała zawieszeniem handlu dolarami i euro. Kolejne sankcje chce nałożyć również G7,
- w Szwajcarii konferencja w sprawie Ukrainy. Spotkanie zostało zorganizowane na bezpośrednią prośbę prezydenta Wołodymira Zełeńskiego, wyrażoną podczas jego wizyty w Szwajcarii na początku 2024 roku.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: dr Daniel Szeligowski (koordynator programu Europa Wschodnia, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr Ewelina Flis-Olszewska (klimatolog, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)
Data emisji: 14.06.2024
Godzina emisji: 17.30
mg