Historia Polski była w różny sposób opowiadana przez różnych ludzi, różnymi środkami, w różnych epokach. Początkowo byli to kronikarze, później malarze, powieściopisarze, wreszcie filmowcy, również muzealnicy.
Na wystawie "Potęga opowieści" w Muzeum Historii Polski zostały przedstawione media, którymi na przestrzeni wieków posługiwali się artyści, historycy, twórcy literatury i muzealnicy, konstruując opowieści o przeszłości oraz wiodące tematy tych opowieści.
Sześć modułów pokazuje to, jak sami sobie opowiadaliśmy dzieje państwa i narodowej wspólnoty, jak tworzyły się legendy, powstawały mity i kształtowały się symbole, z którymi się identyfikujemy i które kontestujemy.
Jak zauważył w audycji "Eureka" prof. Michał Kopczyński, współtwórca koncepcji ekspozycji, podstawą historii, naukowej, pozytywistycznej, jest metodologia, która została skonstruowana w II połowie XIX wieku przez mediewistów. Oni określili, jak się krytykuje źródła czy ustala kolejność wydarzeń.
- Tyle tylko, że to ma zastosowanie do mediewistyki, a poza tym to powoduje, że my oceniamy przeszłość, oceniamy intencje ludzi, w przeszłości działających, według kryteriów racjonalności II połowy XIX wieku, a nawet współczesnych, co powoduje, że cała masa elementów, które są interesujące i warte uwagi, jest zupełnie pomijana - podkreślił.
Prof. Kopczyński opowiedział w radiowej Jedynce o poszczególnych eksponatach, które można zobaczyć na wystawie "Potęga opowieści". Zapraszamy na spacer po ekspozycji.
Wystawę "Potęga opowieści" w Muzeum Historii Polski można zwiedzać do 15 września 2024 roku.
Czytaj także:
Poza tym w audycji:
Pomrowy, ogromne ślimaki bez skorupy, pożerają wszystko na swojej drodze. Skąd się wzięły w naszym kraju? Jak zaradzić ich inwazji? Czy to w ogóle możliwe? O tym w rozmowie z gościem - dr Moniką Jaskulską z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Anna Stempniak
Goście: prof. Michał Kopczyński, współtwórca koncepcji ekspozycji "Potęga opowieści" w Muzeum Historii Polski, oraz dr Monika Jaskulska z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu
Data emisji: 19.06.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
kk/wmkor