Muzeum Historii Polski wśród najpiękniejszych muzeów świata. "Najistotniejsze będzie to, co się znajdzie wewnątrz budynku"

Data publikacji: 27.06.2024 21:19
Ostatnia aktualizacja: 27.06.2024 21:19
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Siedziba Muzeum Historii Polski (elewacja od strony wschodniej)
Siedziba Muzeum Historii Polski (elewacja od strony wschodniej), Autor - Rafał Chmielewski/muzhp.pl/media
Muzeum Historii Polski zostało uznane za jedno z najpiękniejszych muzeów świata w międzynarodowym konkursie Prix Versailles. Jest to przyznawana od dziesięciu lat prestiżowa nagroda architektoniczna, w tym roku po raz pierwszy w kategorii "muzea".
  • Muzeum Historii Polski zostało uznane za jedno z najpiękniejszych muzeów świata w międzynarodowym konkursie Prix Versailles.
  • Gmach Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli został otwarty w 2023 roku. Układ budynków oraz placu został tak zaplanowany, aby odzwierciedlał układ koszar Gwardii Koronnej z końca XVIII wieku.
  • Gość radiowej Jedynki, dr Michał Przeperski, rzecznik prasowy MHP, zauważył, że Prix Versailles to miłe wyróżnienie, gmach muzeum jest niesamowity, ale najistotniejsze będzie to, co się znajdzie wewnątrz budynku.

Gmach Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli został otwarty we wrześniu 2023 roku. Składa się z sześciu poziomów - dwóch podziemnych oraz czterech naziemnych - a jego powierzchnia wynosi 44 tys. m kw. Główne wejście zostało usytuowane od strony placu Gwardii, nieopodal nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Wygląd tej przestrzeni nie jest przypadkowy, układ budynków oraz placu został tak zaplanowany przez architektów, aby odzwierciedlał układ koszar Gwardii Koronnej z końca XVIII wieku.

- Myślę, że ten budynek odpowiada istotności tematu, jakim jest historia Polski. Jest odpowiednio godny. Nawet imponujący, monumentalny - powiedział w audycji "Eureka" dr Michał Przeperski, rzecznik prasowy Muzeum Historii Polski. - Jego forma architektoniczna, bo głównie za to dostaliśmy nagrodę, jest nietypowa, nie tylko na skalę polską, europejską, ale - jak się okazuje - i światową - dodał.

Gość radiowej Jedynki jednocześnie zauważył, że najistotniejsze będzie to, co się znajdzie wewnątrz budynku. - Co merytorycznie będziemy w stanie zaproponować zwiedzającym - podkreślił.

Wystawa stała Muzeum Historii Polski zostanie udostępniona zwiedzającym w 2026 roku. Opowie o ponadtysiącletniej historii polskiego narodu oraz państwa. Wystawę stałą będą tworzyć ponad 3 tys. eksponatów, w tym kilka eksponatów wielkogabarytowych: pień tzw. dębu czarnego, lokomobila, transporter opancerzony SKOT, a także fragmenty pomnika Dzierżyńskiego, którego demontaż w 1989 roku był jednym z symboli upadku komunizmu w naszym kraju.


POSŁUCHAJ

21:41

Muzeum Historii Polski wśród najpiękniejszych muzeów świata. "Najistotniejsze będzie to, co się znajdzie wewnątrz budynku" (Eureka/Jedynka)


 


Czytaj także:


Muzeum Historii Polski. Zobacz, jak powstaje największa wystawa historyczna w kraju Źródło: Polskie Radio/YouTube

Poza tym w audycji:

ERC Advanced Grant to prestiżowy konkurs, w którym naukowcy ubiegają się o granty na ambitne projekty badawcze. Wyniki uzyskiwane w trakcie realizacji takich projektów często prowadzą do przełomowych odkryć naukowych.

Gość: prof. Karol Życzkowski, fizyk, Uniwersytet Jagielloński, Polska Akademia Nauk.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Jakub Domoradzki

Goście: prof. Karol Życzkowski (fizyk, Uniwersytet Jagielloński, Polska Akademia Nauk) i dr Michał Przeperski (rzecznik prasowy Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 27.06.2024 r.

Godzina emisji: 19.30 

Jedynka/IAR/PAP/MHP/kk

Złote czasy radia
Złote czasy radia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.