Karol Życzkowski jest profesorem w Instytucie Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracuje także w Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk, obecnie pełni funkcję prezesa Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.
Profesor otrzymał grant ERC Advanced na projekt pt. "Typowe i atypowe struktury w teorii kwantowej". Jego badania dotyczą mechaniki kwantowej, a w szczególności struktur, które mogą być istotne dla rozwoju teorii informacji kwantowej oraz technologii kwantowych.
Głównym celem projektu jest zbadanie własności typowych stanów i kanałów kwantowych, a także identyfikacja wyróżnionych struktur o ekstremalnych własnościach, przydatnych do przetwarzania informacji kwantowej.
Mechanika kwantowa jest podstawą dla rozwoju technologii kwantowych, takich jak komputery kwantowe, które mogą przewyższać tradycyjne komputery w rozwiązywaniu problemów. Badania te mogą przyczynić się do przyspieszenia rozwoju tych technologii i teorii informacji kwantowej, co może mieć wpływ na przyszłe systemy komunikacji i bezpieczeństwa.
W konkursie ERC Advanced Grants 2023 zostało złożonych 1829 wniosków. W ramach pierwszego, kwietniowego rozstrzygnięcia, 255 z nich, czyli 13,9 proc. wniosków otrzymało finansowanie. Łączna wartość przyznanych grantów wyniosła niemal 652 mln euro. Do tej pory ERC Advanced Grants otrzymało 12 naukowców pracujących w Polsce.
Poza tym w audycji:
Muzeum Historii Polski zostało uznane za jedno z najpiękniejszych muzeów świata w międzynarodowym konkursie Prix Versailles. Jest to przyznawana od dziesięciu lat prestiżowa nagroda architektoniczna, w tym roku po raz pierwszy w kategorii "muzea".
Więcej w audycji "Eureka" opowiedział dr Michał Przeperski, rzecznik prasowy Muzeum Historii Polski.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Jakub Domoradzki
Goście: prof. Karol Życzkowski (fizyk, Uniwersytet Jagielloński, Polska Akademia Nauk) i dr Michał Przeperski (rzecznik prasowy Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 27.06.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
Jedynka/NCN/PAN/kk