Jak ratować ginące gatunki naszej fauny? - Należy skupić się na chronieniu tego, co jest i na zwiększaniu populacji, ale też na odbudowie populacji różnymi zaawansowanymi metodami. Są dwie drogi postępowania w tej sytuacji, kiedy gatunki zwierząt giną - odpowiada prof. Wojciech Niżański.
- Jedna metoda postępowania to metoda, która jest bardziej domeną biologów, naukowców i aktywistów związanych z klasyczną ochroną przyrody, czyli praca w rezerwatach, lasach państwowych, parkach narodowych, ogrodach zoologicznych. Jest to praca nad powiększaniem zdrowotności i polepszaniem kondycji tych zwierząt. To także praca nad udanym rozrodem, czyli kojarzenie odpowiednich osobników, żeby uzyskać potomstwo - wyjaśnia gość Jedynki.
Migracja genów. Na czym polega?
Ważną kwestią jest również wprowadzanie zwierząt na tereny, które wcześniej opuściły ze względu na działalność człowieka, bądź też do miejsc, gdzie jeszcze nie mieszkały, a warto, żeby się tam pojawiły.
- Chodzi o to, żeby dochodziło do migracji genów. Jeśli przykładowo żbika euroazjatyckiego mamy w populacji bałtyckiej i w populacji karpackiej, to biolodzy wykonują działania, żeby przenieść część tych zwierząt np. w Kampinos czy inne obszary między północą a południem Polski, aby te zwierzęta mogły się rozmnażać - tłumaczy prof. Wojciech Niżański.
Zapłodnienie in vitro
Jaka jest kolejna metoda? - Ludzie zajmujący się technikami wspomaganego rozrodu, czyli zapłodnieniem in vitro, klonowaniem somatycznym, sztuczną inseminacją, transferem zarodków, zorientowali się, że możemy spróbować również pomóc w ratowaniu ginących gatunków. W ten sposób, że możemy poddawać kriokonserwacji gamety tych zwierząt, czyli plemniki i oocyty, komórki jajowe, nawet po śmierci tych zwierząt - mówi prof. Wojciech Niżański.
Nasienie czy komórki jajowe można pobierać np. w ogrodach zoologicznych, następnie zamrozić je i później - nawet po wielu latach - przeprowadzić zapłodnienie in vitro. Embriony mogą na odpowiednią dawczynię czekać latami. - Ta metoda wydaje się bardzo sprytną techniką zwiększania populacji. Ona wykorzystuje wieloletnie osiągnięcia nauki w obszarze technik medycznych i biomedycznych, żeby zwiększać populację zwierząt - dodaje ekspert.
W ten sposób uzyskano potomstwo u 10 gatunków ginących dzikich kotowatych, m.in. u rysia iberyjskiego.
Poza tym w audycji:
Dzień Nikoli Tesli przypada zawsze w urodziny genialnego wynalazcy, czyli 10 lipca (1856). Opowiada o nim i jego dziełach Zasław Adamaszek z Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Anna Stempniak
Goście: prof. Wojciech Niżański (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), Zasław Adamaszek (Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie)
Data emisji: 10.07.2024 r.
Godzina emisji: 19.31
DS/wmkor
Współczesna arka Noego. Jak uratować ginące gatunki? - Jedynka - polskieradio.pl