Współczesna arka Noego. Jak uratować ginące gatunki?

Data publikacji: 11.07.2024 13:30
Ostatnia aktualizacja: 11.07.2024 14:55
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W jaki sposób zwiększana jest populacja rysia iberyjskiego?
W jaki sposób zwiększana jest populacja rysia iberyjskiego?, Autor - StockPhotoAstur/shutterstock
- Jeśli stworzyliśmy coś, co może pomóc zwierzętom, to wykorzystajmy to, ponieważ w ten sposób spłacamy dług naturze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Wojciech Niżański z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W jaki sposób możemy ocalić ginące gatunki?
  • Na świecie jest coraz więcej ginących gatunków zwierząt.
  • Naukowcy i aktywiści próbują je ratować poprzez kojarzenie odpowiednich osobników w celu uzyskania potomstwa.
  • Istnieją również nowoczesne techniki wspomagania rozrodu.

Jak ratować ginące gatunki naszej fauny? - Należy skupić się na chronieniu tego, co jest i na zwiększaniu populacji, ale też na odbudowie populacji różnymi zaawansowanymi metodami. Są dwie drogi postępowania w tej sytuacji, kiedy gatunki zwierząt giną - odpowiada prof. Wojciech Niżański.

- Jedna metoda postępowania to metoda, która jest bardziej domeną biologów, naukowców i aktywistów związanych z klasyczną ochroną przyrody, czyli praca w rezerwatach, lasach państwowych, parkach narodowych, ogrodach zoologicznych. Jest to praca nad powiększaniem zdrowotności i polepszaniem kondycji tych zwierząt. To także praca nad udanym rozrodem, czyli kojarzenie odpowiednich osobników, żeby uzyskać potomstwo - wyjaśnia gość Jedynki.


POSŁUCHAJ

19:51

Współczesna Arka Noego. Jak uratować ginące gatunki? (Jedynka/Eureka)

 

Migracja genów. Na czym polega?

Ważną kwestią jest również wprowadzanie zwierząt na tereny, które wcześniej opuściły ze względu na działalność człowieka, bądź też do miejsc, gdzie jeszcze nie mieszkały, a warto, żeby się tam pojawiły.

- Chodzi o to, żeby dochodziło do migracji genów. Jeśli przykładowo żbika euroazjatyckiego mamy w populacji bałtyckiej i w populacji karpackiej, to biolodzy wykonują działania, żeby przenieść część tych zwierząt np. w Kampinos czy inne obszary między północą a południem Polski, aby te zwierzęta mogły się rozmnażać - tłumaczy prof. Wojciech Niżański.

Zapłodnienie in vitro

Jaka jest kolejna metoda? - Ludzie zajmujący się technikami wspomaganego rozrodu, czyli zapłodnieniem in vitro, klonowaniem somatycznym, sztuczną inseminacją, transferem zarodków, zorientowali się, że możemy spróbować również pomóc w ratowaniu ginących gatunków. W ten sposób, że możemy poddawać kriokonserwacji gamety tych zwierząt, czyli plemniki i oocyty, komórki jajowe, nawet po śmierci tych zwierząt - mówi prof. Wojciech Niżański.

Nasienie czy komórki jajowe można pobierać np. w ogrodach zoologicznych, następnie zamrozić je i później - nawet po wielu latach - przeprowadzić zapłodnienie in vitro. Embriony mogą na odpowiednią dawczynię czekać latami. - Ta metoda wydaje się bardzo sprytną techniką zwiększania populacji. Ona wykorzystuje wieloletnie osiągnięcia nauki w obszarze technik medycznych i biomedycznych, żeby zwiększać populację zwierząt - dodaje ekspert.

W ten sposób uzyskano potomstwo u 10 gatunków ginących dzikich kotowatych, m.in. u rysia iberyjskiego.

Poza tym w audycji:

Dzień Nikoli Tesli przypada zawsze w urodziny genialnego wynalazcy, czyli 10 lipca (1856). Opowiada o nim i jego dziełach Zasław Adamaszek z Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.

Zobacz także:

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Anna Stempniak

Goście: prof. Wojciech Niżański (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), Zasław Adamaszek (Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie)

Data emisji: 10.07.2024 r.

Godzina emisji: 19.31 

DS/wmkor

Eureka
Eureka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.