Danio pręgowany - wyjątkowa rybka podobna do... człowieka

Data publikacji: 20.08.2024 21:00
Ostatnia aktualizacja: 20.08.2024 21:23
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Danio pręgowany (Danio rerio) - słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych. Popularna w hodowlach akwariowych
Danio pręgowany (Danio rerio) - słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych. Popularna w hodowlach akwariowych, Autor - Andrej Jakubik/shutterstock.com

POSŁUCHAJ

Danio pręgowany - wyjątkowa rybka podobna do... człowieka (Eureka/Jedynka)

Danio pręgowany to doskonały model do badań. Aż 2/3 genomu tej rybki jest podobne do naszego, ludzkiego. Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie wykorzystuje tę rybkę do badań biomedycznych - o czym w audycji "Eureka" mówił profesor Jacek Jaworski.
  • Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK) wykorzystuje rybkę danio pręgowany do badań biomedycznych.
  • - Danio pręgowany jest wspaniałym modelem, który jest wykorzystywany do badania chorób rozwojowych i poszukiwania leków - powiedział w audycji "Eureka" prof. Jacek Jaworski.

Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK), jako pierwszy instytut badawczy w Polsce, wprowadził rybę danio pręgowany jako organizm modelowy do badań.

Danio pręgowany (Danio rerio) to mała, tropikalna ryba słodkowodna pochodząca głównie z rejonów Indii. Dzięki dużemu podobieństwu genetycznemu do ludzi, bardzo krótkiemu cyklowi reprodukcji oraz formowaniu przezroczystych zarodków, jest doskonałym modelem wykorzystywanym w badaniach biomedycznych.

Mamy 70 procent podobnych genów

- Mamy 70 proc. podobnych genów. Co ważne, wśród nich jest dużo tych genów, które, jeśli ulegną mutacji u człowieka, powodują bardzo poważne choroby, w tym choroby rozwojowe. Danio pręgowany jest wspaniałym modelem, który jest wykorzystywany do badania chorób rozwojowych i poszukiwania leków - powiedział w audycji "Eureka" prof. Jacek Jaworski, kierownik Laboratorium Neurobiologii Molekularnej i Komórkowej w MIBMiK.

- Obserwując rybki, badając je, możemy odkryć coś nowego, co u ludzi jest trudne lub niemożliwe do odkrycia - wskazał gość radiowej Jedynki.

Rybki z udziałem w badaniach nad czerniakiem

Do tej pory rybki brały udział m.in. w badaniach nad czerniakiem. - Na danio pręgowanym można doskonale prześledzić, co się dzieje od pierwszej komórki, która zostanie zmieniona, aż do końca rozwoju pełnego nowotworu - wskazał prof. Jaworski. - Inne badania, które były prowadzone, polegały na tym, że badacze sprawdzali, w których miejscach komórki rakowe się zatrzymują. To jest istotne w przypadku leczenia - wytłumaczył. - Celem tego badania było nie tylko zrozumienie procesu, ale także szukano leków - dodał.

Magdalena Góra, koordynatorka pracowni Hodowli Ryb w MIBMiK, opowiedziała w radiowej Jedynce o tym, jak na co dzień dba się o rybki. - To są te same ryby, które możemy hodować w domowych akwariach, tylko nasze pochodzą ze specjalnych hodowli. Są przeznaczone tylko i wyłącznie do badań naukowych - wyjaśniła.


POSŁUCHAJ

19:53

Danio pręgowane - wyjątkowa rybka podobna do... człowieka (Eureka/Jedynka)

 


Czytaj także:

Poza tym w audycji:

W audycji "Eureka" Kuba Jabłonka i Paweł Łęczuk opowiedzieli o swoim autorskim projekcie edukacyjnym, w ramach którego małe dzieci, w czasie zabawy, uczą się pisać, ilustrować a nawet drukować swoje pierwsze w życiu książki. Celem projektu jest kreowanie u dziecka wyobraźni. To też nauka pisania i budowania zdań. W zajęciach uczestniczą całe rodziny, co jest dodatkowym spoiwem socjologicznym wzmacniającym więzi rodzinne.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski

Goście: prof. Jacek Jaworski i Magdalena Góra (Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie) oraz Kuba Jabłonka i Paweł Łęczuk

Data emisji: 20.08.2024 r.

Godzina emisji: 19.30

kk

Wolna sobota z Jedynką
Wolna sobota z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.