Wesz ludzka może się pojawić na każdej głowie. Problem najczęściej dotyka dzieci w wieku 3-12 lat, przebywających w dużych skupiskach: w szkołach, przedszkolach, na koloniach. Najmłodsi nie zachowują dystansu, podczas zabawy stykają się głowami, śpią razem, pożyczają sobie szczotki czy gumki do włosów, zakładają nie swoje czapki.
Jak zauważył w audycji "Eureka" dr Janusz Krupa, lekarz rodzinny, problem wszawicy może wystąpić także wśród studentów, w akademikach, a także np. w jednostkach wojskowych.
Na głowie wszy, w głowie wstyd
- Bardzo ważna jest kwestia psychiki. Na główce szukamy insektów, a w główce rodzi się wstyd, zażenowanie. Rodzi się sytuacja, która dla dziecka, pod względem psychologicznym, może być bardzo trudna - wskazała w radiowej Jedynce Danuta Kozakiewicz, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.
Absolutnie nie można piętnować osoby dotkniętej wszawicą i jej rodziny. Choroba ta może wystąpić w każdym środowisku, niezależnie od statusu ekonomicznego i poziomu higieny. Stygmatyzacja pacjentów jest główną przyczyną braku wymiany informacji, co utrudnia podjęcie czynności mających na celu leczenie i zapobieganie tym pasożytom.
Wszawica - jak ją rozpoznać
Pierwszym sygnałem, wskazującym na obecność wszawicy, jest uporczywe swędzenie, szczególnie w miejscu występowania pasożytów, tj. okolicy skroniowej, ciemieniowej i potylicznej głowy. Może temu towarzyszyć zaczerwienienie głowy, głównie na linii włosów lub za uszami.
U osoby z tym problemem mogą pojawić się przeczosy - drobne ranki i zadrapania spowodowane świądem i drapaniem. Konsekwencją tego jest uszkodzenie skóry głowy, które może prowadzić do stanów zapalnych i otwiera drogę do zakażeń bakteryjnych/grzybiczych. W skrajnych przypadkach na głowie pojawia się tzw. kołtun (włosy zlepione ropno-surowiczą wydzieliną).
Wszawica - jak się ją leczy?
Do zwalczenia wszawicy konieczne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu, który skutecznie likwiduje pasożyty. Specjalny lotion, żel, szampon albo krem można kupić w aptece. Sposób postępowania będzie opisany na opakowaniu produktu.
- Jest taki, bardzo fajny, domowy sposób. Przygotowuje się roztwór wody i octu - jedna część octu, dwie części wody. Powstałą mieszanką smaruje się skórę głowy. Roztwór odkleja jajeczka od nasady włosów - wyjaśnił dr Janusz Krupa.
Po użyciu preparatu - lub roztworu wody i octu - należy wyczesać włosy gęstym grzebieniem. W ten sposób usuwa się martwe wszy oraz odklejone gnidy. Grzebień po wszystkim trzeba starannie oczyścić np. polać go wrzątkiem.
Rzeczy osobiste - ozdoby do włosów, grzebienie, szczotki - należy wygotować lub zniszczyć. Ubrania i pościel (a także zabawki) - wyprać w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza lub chemicznie i wyprasować. Rzeczy, których nie można wyprać, trzeba spryskać preparatem owadobójczym lub włożyć do szczelnego worka, w którym wszy zginą z braku tlenu. W pomieszczeniach należy odkurzyć podłogę i meble.
Tymi zabiegami powinny zostać objęte wszystkie osoby, które miały kontakt z osobą dotkniętą problemem wszawicy.
Wszawica - jak zapobiegać?
Po pierwsze należy często, systematycznie dokonywać przeglądów włosów (zwłaszcza okolic karku, skroni, za uszami). Poza tym pamiętać o codziennym wyczesywaniu włosów. Podczas zabawy, treningów, zajęć grupowych warto mieć związane lub upięte włosy.
Bardzo ważna jest też edukacja, przypominanie dziecku o przestrzeganiu zasad higieny osobistej. Uczulanie, aby nie wymieniały się z rówieśnikami rzeczami osobistymi (np. szczotką, grzebieniem, czapką).
Czytaj także:
Wszawica - objawy, przyczyny i leczenie. Rys. PAP/Adam Ziemienowicz
Poza tym w audycji:
Kluki - maleńka wieś o trzydziestu kilku numerach domów, pośród których znajdują się te najstarsze, szachulcowe, tworzące zabudowę Muzeum Wsi Słowińskiej. O tradycji, zwyczajach, badaniach i edukacji w audycji "Eureka" opowiedziała absolwentka archeologii i etnologii, laureatka Pomorskiej Nagrody Muzealnej, Małgorzata Dubasiewicz - adiunkt w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, Oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Artur Wolski
Goście: dr Janusz Krupa (lekarz rodzinny) i Danuta Kozakiewicz (dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie) oraz Małgorzata Dubasiewicz (adiunkt w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, Oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku)
Data emisji: 29.08.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
Jedynka/Gov.pl/kk
Wszawica - jak ją rozpoznać, jak się ją leczy, jak jej zapobiegać? - Jedynka - polskieradio.pl