Plecak przede wszystkim powinien zawierać apteczkę, a w niej: leki indywidualne, paracetamol, ibuprofen, środki przeciw biegunce, nudnościom, wymiotom, elektrolity, termometr, pęsetę, opatrunki, gazy i plastry i opaskę zaciskową. - Zranienie to jest coś, co nam towarzyszy przy każdym rodzaju kryzysu, więc to, że ma mam szybki dostęp i mogę opatrzyć to zranienie, to jest dla mnie ważne - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Grzegorz Cieślak, ekspert Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi i Gospodarczymi Collegium Civitas.
Oprócz tego plecak powinien też zawierać ubranie na zmianę, kurtki przeciwdeszczowej, śpiwór, plastikowe worki na śmieci, ołówek i notes, gotówka w niewielkich nominałach.
- U mnie to jest najczęściej polarowa bluza, spodnie, czapka - z tego powodu, gdybym np. spał pod namiotem, to nie będę chować głowy do śpiwora, tylko ją założę, żeby głowa nie zmarzła - zaznacza ekspert.
Najważniejsze dokumenty, radio, latarka
RCB poinformowało na swej stronie internetowej, jak przygotować się i reagować na różne zagrożenia. Zaznaczyło, że jednym z kroków jest przygotowanie tzw. plecaka ewakuacyjnego, który w każdej chwili będzie gotowy do zabrania. Wskazało, że powinny znaleźć się w nim: radio na baterie i latarka z zapasem baterii, najważniejsze dokumenty, jak: dowód tożsamości, akt własności mieszkania, wypisy księgi wieczystej, podstawowe informacje medyczne, dowód ubezpieczenia, akty urodzenia, ślubu, zgonu, zaświadczenia o rentach, emeryturach i dochodach i pendrive ze skanami dokumentów.
Mapa, kompas, busola
Należy też być zaopatrzonym w maski ochronne, mydło/żel do dezynfekcji, mapę, kompas, busolę, GPS, zapas pożywienia na dwa dni, butelkę filtrującą z nowym filtrem, nóż, komplet sztućców, otwieracz do puszek, kombinerki, gumy, sznurki, gwizdek, zapalniczkę bądź zapałki, a nawet łom. - Warto mieć mapę tradycyjną, ponieważ w przypadku takich katastrof jak powodzie mamy do czynienia z sytuacją, w której mogą się zalać też stacje BTS, czyli te anteny, które nam dostarczają sygnał telefoniczny - wyjaśnia gość Jedynki.
Zobacz także:
"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lato z Radiem".
Plecak ewakuacyjny. Co powinno się w nim znaleźć? - Jedynka - polskieradio.pl