Psycholog podkreślał, że reakcje na krzywdę dzieci są teraz częstsze. Jak mówił, służby reagują odpowiednio z procedurami.
- Jesteśmy bardziej wrażliwi na dobro dziecka. [...] Służby reagują na to w adekwatny sposób. Wdrażają działające procedury. W najgorszym przypadku dzieci odbierane są rodzinom biologicznym i umieszczane w instytucjach pieczy zastępczej - stwierdził.
Wsparcie dla rodzin zastępczych
Łukasz Łagód pozytywnie ocenił działanie państwa w kwestii pomocy rodzinom zastępczym. Każda z nich ma wsparcie w postaci pracownika.
- Jako państwo działamy całkiem dobrze. Nie pozostawiamy tych rodzin samych sobie. Każda z tych rodzin ma odpowiedniego pracownika dedykowanego przez państwo, który służy pomocą i wsparciem. Mamy też szeroki wachlarz usług społecznych, które są dostępne dla tych rodzin - stwierdził.
Czytaj także:
Brakuje chętnych
Bycie rodzicem zastępczym to poświęcenie. Wiąże się to ze zmianą życia, podobnie jak zostanie rodzicem biologicznym. W tym przypadku sytuacja różni się jednak tym, że dzieci trafiające do rodzin zastępczych często mają za sobą trudne przejścia.
- Nie ma chętnych do zostania rodzicem zastępczym, pomimo prowadzonych kampanii i działań medialnych. Trzeba też głośno powiedzieć, że bycie rodzicem zastępczym to niejednokrotnie zmiana życia o 180 stopni - tak, jak zostanie rodzicem. Często mamy do czynienia z dzieckiem, które ma za sobą bardzo trudną historię - mówił gość Programu 1 Polskiego Radia.
Audycja: W samo południe
Prowadzący: Karol Surówka
Gość: Łukasz Łagód (stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce)
Data emisji: 11.10.2024
Godzina emisji: 12.15
Dzieci pod pieczą zastępczą. 2023 rok był rekordowy - Jedynka - polskieradio.pl