Leszek Możdżer w poszukiwaniu nowych muzycznych środków wyrazu
Leszek Możdżer w Programie 1 Polskiego Radia opowiedział m.in. o albumie "Beamo", nagranym wspólnie z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco. Ton całości nadają trzy równocześnie użyte fortepiany. Każdy z nich został inaczej nastrojony. - Chodzi o to, by powyginać tonalność, by się pobawić. Każdy pianista od pierwszych swoich lekcji ma do czynienia tylko z dwunastoma klawiszami. I to jest naprawdę niewola. Gra się toczy o to, kto w sposób najbardziej doskonały opanuje te klawisze - podkreśla.
Nadchodząca płyta i towarzysząca jej trasa koncertowa pozwala rozszerzyć możliwości trzykrotnie. To trzy różne stroje: A=440, A=332 oraz strój dekafoniczny. - Punktem wyjścia jest ten system, który obowiązuje (440 - red.), i ja go szanuję. Ale poprzez te dodatkowe dźwięki pomiędzy, zaczynamy wprowadzać pewne odkształcenia. Porównuję to do malarstwa, gdzie proporcje są zachwiane, ale to dalej pozostaje pararealistyczne - tłumaczy gość "Muzycznej Jedynki".
W dialogu z publicznością
Leszek Możdżer to artysta, który podczas swoich koncertów prowadzi nieustanny dialog z publicznością, posługując się m.in. licznymi anegdotami. - Ja to bardzo lubię. Rzeczywistość jest tak zakłamana, że kiedy mówi się prawdę w żartobliwy sposób, to brzmi to jak naprawdę niezły kawał. Czasami mam wrażenie, że my wszyscy nieźle się z siebie śmiejemy, kiedy opowiadam o pewnych odkryciach. Stwarzamy przestrzeń ni to prawdy, ni to żartu - wskazuje kompozytor.
Kim jest Leszek Możdżer?
Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął, gdy miał pięć lat. Uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej. Nagrał ponad sto albumów, w tym wiele pod własnym nazwiskiem. Pracował z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi: Tomaszem Stańką (Pożegnanie z Marią), Januszem Muniakiem (One And Four), Michałem Urbaniakiem czy Henrykiem Miśkiewiczem (Ja nie chcę spać).
Także ze Zbigniewem Preisnerem (m.in. przy Requiem dla mojego przyjaciela oraz 10 łatwych utworach na fortepian) i Janem Kaczmarkiem (nagrania dla wytwórni 20th Century Fox oraz Mira Max) - wliczając w to nagranie nagrodzonej Oscarem muzyki do "Finding Neverland". Współpracował również z międzynarodowymi gwiazdami, takimi jak: David Friesen, Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archi Shepp, David Liebman, Charles Fox, Lester Bowie, David Gilmour.
Cały wywiad z Leszkiem Możdżerem można odsłuchać i zobaczyć na kanale Programu 1 na platformie YouTube. Premiera po audycji.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka
Wywiad przeprowadzili: Marcin Kusy i Kamil Wicik
Gość: Leszek Możdżer
Data emisji: 19.10.2024 r.
Godzina emisji: 14.10
mg/wmkor
Leszek Możdżer: do tej pory byłem niewolnikiem dwunastu dźwięków [WIDEO] - Jedynka - polskieradio.pl