Skąd pochodzą Słowianie? Czy spór ostatecznie rozstrzygną badania genetyczne?

Data publikacji: 21.10.2024 21:30
Ostatnia aktualizacja: 21.10.2024 21:36
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Czy badania genetyczne rozstrzygną spór o pochodzenie Słowian?
Czy badania genetyczne rozstrzygną spór o pochodzenie Słowian? , Autor - ANNA KACZMARZ / POLSKA PRESS/Polska Press/East News
Koncepcji pochodzenia Słowian jest wiele. W Polsce dominują dwie. Pierwsza z nich (autochtoniczna) zakłada, że społeczność ta zamieszkiwała obszary między Odrą, Wisłą a Bugiem zdecydowanie przed okresem wędrówek ludów. Według zwolenników drugiej koncepcji (allochtonicznej), Słowianie przybyli na ten obszar we wczesnym średniowieczu znad Dniepru.

POSŁUCHAJ

21:18

Skąd pochodzą Słowianie? Czy spór ostatecznie rozstrzygną badania genetyczne? (Eureka/Jedynka)


Spór właściwie rozstrzygnięto, ale...

- W badaniach nad pochodzeniem Słowian staramy się łączyć różne źródła - wykorzystujemy kulturę materialną, badania przyrodnicze, szczególnie palinologię. Genetyka jest kolejnym źródłem informacji - wskazał w audycji "Eureka" dr Dariusz Błaszczyk z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

- Właściwie sprawę pochodzenia Słowian - na razie - rozstrzygnięto. Teoria allochtoniczna jest prawdziwa. Wskazują na to właśnie te wymienione źródła - powiedział. - Badania pokazują, że populacja z wczesnego średniowiecza jest zupełnie inna od tych wcześniejszych - wyjaśnił i jednocześnie dodał, że naukowcy są dopiero na początku drogi, na początku badań DNA.

Gość radiowej Jedynki podkreślił, że badania DNA to wspaniała metoda. Dostarcza ciekawych wyników. - Ale jest jeden warunek - muszą być kości z zachowanym kolagenem, z którego będzie można pobrać materiał genetyczny. A mamy takie okresy, kiedy zmarłych się pali. To powoduje, że nie ma materiału do badań - wytłumaczył.


Czytaj także:


Poza tym w audycji:

O kamieniu z Rosetty mówi się, że to "Święty Graal" egiptologii. Dwujęzyczna inskrypcja, w trzech rodzajach pisma, wyryta na steli z II w. p.n.e. stała się podstawą lingwistycznych prac Jeana-Francoisa Champolliona, który ostatecznie w roku 1822 złamał szyfr pisma hieroglificznego.

W tym roku mija 225. rocznica odkrycia tej kamiennej płyty, na którą natknęli się żołnierze armii Napoleona w czasie robót fortyfikacyjnych w egipskim forcie Rosette niedaleko Aleksandrii. O historii i dziejach tego zabytku opowiedział w audycji "Eurek" dr Filip Taterka - egiptolog z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Dariusz Błaszczyk (Wydział Archeologii UW) i dr Filip Taterka (egiptolog z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN)

Data emisji: 21.10.2024 r.

Godzina emisji: 19.30

kk

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.