Zbliżająca się jesień. "To czas zbierania plonów, porządkowania i sadzenia roślin"

Data publikacji: 02.09.2022 12:45
Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 13:01
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pod koniec lata i jesienią spędzamy dużo czasu w ogrodzie
Pod koniec lata i jesienią spędzamy dużo czasu w ogrodzie, Autor - Maria Sbytova/shutterstock
Przełom lata i jesieni to nie tylko okres zbierania plonów, ale też czas porządkowania i sadzenia roślin z myślą o… przyszłej wiośnie. - Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę, które rośliny nam przekwitają - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Agata Jędrzejuk z warszawskiej SGGW.

Dr Agata Jędrzejuk jako przykład podaje rośliny jednoroczne, m.in. cynie i aksamitki. - Warto pousuwać przekwitnięte kwiatostany i tak naprawdę cieszyć się nimi do przymrozków. Kiedy ode nadejdą, rośliny naturalnie zwiędną i można będzie je usunąć z rabat - wyjaśnia.

- Jeżeli chodzi o byliny, czyli rośliny wieloletnie, zalecałabym, żeby jednak nie wycinać całkowicie tych roślin. Tylko zostawić przekwitnięte kwiatostany, które wydadzą nam nasiona. Późną jesienią i zimą ptaki będą miały co jeść - dodaje.

Grabienie liści. Czy jest konieczne?

Dr Agata Jędrzejuk podpowiada, jak porządkować ogród z głową. - Jeżeli mamy trawnik, to warto zgrabiać liście na jakąś kupkę. Wtedy skompostują się i przede wszystkim podczas najbliższej zimy będą schronieniem dla jeży, drobnych kręgowców i płazów. Wiosną i latem będziemy mieli korzyść z ich pracy, ponieważ mnóstwo owadów i drobnych kręgowców zjada szkodniki. Dzięki temu nie musimy stosować chemii, aby chronić plony - zauważa.

- Zalecałabym zostawić rabaty kwiatowe w takim w stanie, w jakim są, jeśli nawet spadną na nie liście. Zwróćmy uwagę, że liście są taką naturalną kołdrą dla roślin. W związku z tym nie będziemy musieli dodatkowo przykrywać rabat na zimę. Tym bardziej, że te zimy są coraz cieplejsze - twierdzi gość Jedynki.

Źródło: Make Your Life Greener/YouTube

Co możemy sadzić?

Okazuje się, że także jesienią możemy sadzić cebulki kwiatowe. - Tak naprawdę do końca października, ponieważ ciepła jesień przedłuża się, sadzimy cebulki tulipanów, hiacyntów czy drobnych roślin typu śnieżyca, cebulica i chociażby przebiśniegi. One są w stanie wytrzymać temperatury nawet do -10 stopni Celsjusza i nic im się nie stanie. Wtedy nie musimy bardzo dokładnie przykrywać tych rabat, na których posadziliśmy cebulki - tłumaczy dr Agata Jędrzejuk.

Na początku jesieni możemy też wysiewać warzywa, m.in. nasiona sałat, pietruszki czy cebuli. - To są rośliny, których nasiona przetrwają w gruncie i będziemy mieli wczesne uprawy na wiosnę - słyszymy.

POSŁUCHAJ

07:44

Zbliżająca się jesień. "To czas, zbierania plonów, porządkowania i sadzenia roślin" (Jedynka/Cztery pory roku)

Czytaj także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Gość: dr Agata Jędrzejuk (SGGW w Warszawie)

Data emisji: 2.09.2022 r. 

Godzina emisji: 11.15

DS

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.