Mimo że uprawianie sportu może narażać nas na kontuzje, nie warto z niego rezygnować. Powód? Lepsza forma to lepsze zdrowie. - Regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów, wzmacniają kości i stawy oraz poprawiają pamięć. Najkorzystniejsza jest umiarkowana aktywność fizyczna - twierdzi prof. Łukasz Małek, kardiolog sportowy z Centrum Kardiologii Klinicznej Szpitala MSWiA.
- Najbezpieczniejsza, chyba praktycznie dla wszystkich, forma aktywności to spacery czy też nordic walking, spacery w trochę żywszym, żwawszym tempie, kiedy zaczynamy się pocić i trochę męczyć. Jeżeli chodzi o niektóre inne aktywności, to w wybranych grupach na początek mogą nie być najlepsze takie jak np. bieganie u osób z otyłością, ponieważ może nadmiernie obciążać stawy i powodować kontuzje - wyjaśnia lekarz.
Zmiana dyscypliny?
Taki przypadek zdarzył się panu Marcinowi, których w latach 90. trenował piłkę nożną. - Wiadomo, że to sport kontaktowy. Pouszkadzał sobie kolana i niestety musiał zrezygnować. Długo to przeżywał, bo piłka nożna była dla niego wszystkim. Początkowo nie mógł sobie z tym poradzić, ale zaczął trenować boks i pasja do sportu wróciła, a więc wróciło do niego życie - opowiada partnerka pana Marcina.
Jak widać, po kontuzji warto zmienić dyscyplinę. Podobnie było w przypadku pani Magdy. - Pierwotnie wraz z koleżankami uprawiałyśmy piłkę ręczną, ale kontuzja kolana niestety zaprzepaściła dalszy rozwój w tym sporcie. Dlatego też postanowiłam bardziej rekreacyjnie przenieść się na jazdę na rowerze - mówi pani Magda.
Prof. Łukasz Małek przypomina jednak, że "intensywna jazda na dwóch kółkach nie każdemu wyjdzie na dobre". - Jazda na rowerze czy dyscypliny, w których potencjalnie może dojść do urazu, mogą być niebezpieczne dla osób, które biorą leki przeciwzakrzepowe. Wtedy wszelkie urazy mogą powodować zwiększone ryzyko krwawień - tłumaczy.
Tak też jest z ćwiczeniami takimi jak aerobik, aqua aerobik czy zajęcia kardio, które także mogą być zbyt intensywne dla wielu osób. Stąd lepiej zacząć od form bardziej umiarkowanych, np. od pływania czy truchtu. Dobrze jest skonsultować z lekarzem, która dziedzina sportu będzie dla nas odpowiednia, by nie narazić się na kolejne kontuzje.
Sport chroni nas przed niefajną starością
Piotr Galus zwraca uwagę, że "generalnie sport leczy" i że "tylko sport w umiarkowanej intensywności spowoduje, że będziemy mieli jasny umysł do późnych lat".
- Wiele badań mówi o tym, że to nie czytanie książek czy rozwiązywanie krzyżówek - co oczywiście warto robić, jak ktoś lubi, bo to fajny sposób na uspokojenie - ale tylko umiarkowanie intensywna aktywność fizyczna uchroni nas przed niefajną starością - twierdzi Piotr Galus.
Czytaj także:
Audycja: Sygnały dnia
Prowadzący: Daniel Wydrych, Grzegorz Jankowski
Materiały: Izabela Kostyszyn
Data emisji: 12.04.2023
Godziny emisji: 7.42
DS