"Stres jest bardzo potrzebny". Dlaczego motywuje nas do działania?

Data publikacji: 25.05.2023 12:34
Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 14:16
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dlaczego stres jest nam potrzebny?
Dlaczego stres jest nam potrzebny?, Autor - fizkes/shutterstock
- Do stresu trzeba się przygotować przez całe życie, ponieważ on zawsze będzie nam gdzieś towarzyszył - mówi w Programie 1 Polskiego Radia psycholog Bianca-Beata Kotoro. Czy w związku z tym nie powinniśmy chronić naszych dzieci przed stresującymi sytuacjami?

Galopujące serce, spocone dłonie, suchość w ustach i natarczywe myśli, czy sobie poradzę. Chyba każdy z nas przeżywał takie sytuacje, które wywoływały prawdziwy stres. - Sama kwestia stresu jest bardzo motywująca i potrzebna. Żeby nasze szare komórki mózgowe dobrze pracowały przy egzaminach, potrzebują pewnej dawki adrenaliny - przyznaje Bianca-Beata Kotoro.

Psycholog zauważa, że stres towarzyszy nam przez całe życie. Dlatego nie powinniśmy za wszelką cenę chronić przed nim naszych dzieci. Powód? Kiedy będą dorosłe i nas nie będzie w pobliżu, nie będą wiedziały, jak poradzić sobie ze w stresowych sytuacjach.

- My mamy takie tendencje rodzicielskie, żeby chronić dzieci. Kiedy przeżywają silny stres w szkole, rodzice mówią: "Nie idź na drugi dzień na lekcje, odpocznij". Później są zdziwieni, że dzieci mają fobię społeczną i nie chcą wracać do szkoły po tygodniu czy dwóch tygodniach przerwy - dodaje Bianca-Beata Kotoro.

POSŁUCHAJ

09:04

"Stres jest bardzo potrzebny". Dlaczego motywuje nas do działania? (Jedynka/Cztery pory roku)

Zabieranie stresu jest bardzo niebezpieczne

Bianca-Beata Kotoro tłumaczy, że "nie możemy na dzieci patrzeć z perspektywy, gdzie my już jako dorośli przeszliśmy, a przynajmniej mam nadzieję, taki dobry trening różnych stresujących sytuacji".

- Okres przedszkolny i wczesnoszkolny czy szkoła to ten moment, kiedy podczas egzaminów uczymy się tego. Widzimy wtedy, że stres nie dotyczy tylko mnie, ale również mojego kolegi czy koleżanki. Są pewne metody, dzięki którym możemy go zmniejszyć, ale nigdy nie możemy go zabrać. Powiedziałabym nawet, że to jest bardzo niebezpiecznie, aby go zabierać. Także bardzo niebezpiecznym zdaniem, które jest wszędobylskie przed różnymi egzaminami, jest hasło dorosłych: "Nie stresuj się, bo nie ma czym". Jak to nie ma czym? Przecież jest egzamin - wyjaśnia Bianca-Beata Kotoro.

Czytaj także:

Wyciągajmy korzyści

Ze stresu warto wyciągać korzyści, a nie opierać się na jego destrukcyjnym charakterze. Nawet przy czarnym scenariuszu starajmy się szukać jakiegoś rozwiązania. - Okazuje się, że jak idziemy w tę stronę, to zawsze każda sytuacja ma jakieś wyjście. Jeżeli tak jest, wtedy ten nasz stres potrafimy wziąć na smycz - mówi Bianca-Beata Kotoro.

Pamiętajmy też, że jeżeli rodzice stresują się bardziej niż dziecko, wtedy ten dodatkowy stres mogą przerzucić właśnie na nie. Dziecko zaczyna się stresować, że skoro rodzic tak mocno przeżywa całą sytuację, to ewentualne potknięcie będzie prawdziwą katastrofą. - Punkt ciężkości nie jest już na tym egzaminie i na tym, co ma się wydarzyć, tylko na reakcji, którą daje w otoczeniu rodzic - komentuje psycholog.

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Gość: Bianca-Beata Kotoro (psycholog)

Data emisji: 25.05.2023

Godzina emisji: 9.38

DS

.

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.