Porcelana z Miśni, Wiednia i Berlina w Zamku Żupnym w Wieliczce

Data publikacji: 31.05.2023 21:00
Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 10:49
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wystawa "Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte"
Wystawa "Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte", Autor - Katarzyna Jankowska
Unikatowe wyroby zdobione motywami górniczymi powstawały na zamówienie króla Augusta Mocnego. Na wystawie "Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte" oglądamy zastawę stołową, kałamarze, tabakierki, naparstki i figurki górników i członków orkiestry. Prezentowane są dzieła najwybitniejszego modelarza, rzeźbiarza miśnieńskiej wytwórni Joachima Kändlera, który wprowadził modę na porcelanowe figurki na stołach Europy. Program 1 objął patronat medialny nad wystawą.

Paradne stroje

W muzeum prezentowane są dzieła najwybitniejszego modelarza, rzeźbiarza miśnieńskiej wytwórni Joachima Kändlera, który wprowadził modę na porcelanowe figurki na stołach Europy. W połowie XVIII wieku "na salonach" zupełnie inaczej niż obecnie wyglądał wizerunek pracy w kopalni.

- Górnicy w licznych rzeźbach, które tworzono w porcelanie, byli przedstawiani w strojach bardzo ozdobnych, bogatych, czyli w butach ze złotymi klamrami, w kapeluszach, z kokardami - mówi Klementyna Ochniak-Dudek, kierowniczka Działu Sztuki i Etnografii Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, kuratorka wystawy.

Górniczy etos

Zachowane do dziś porcelanowe figurki górników wskazują na to, iż zawód ten był powszechnie szanowany.

- Ta profesja w zasadzie przez długie dziesiątki lat, praktycznie do naszych czasów, wiązała się z pewnym statusem. Dochody z pensji górniczej były znaczące i raczej dosyć stałe, tak że sytuowało to te postacie dosyć wysoko w hierarchii społecznej. W wielu wypadkach do dzisiaj ten etos trwa - zaznacza Klementyna Ochniak-Dudek.

August II Mocny - mecenas sztuki zdobniczej

Figurki górników początkowo powstawały na zamówienie Augusta Mocnego, króla polskiego i elektora saskiego, który lubił je oglądać na stołach bankietowych. Zapewne wynikało to stąd, że górnictwo w Saksonii w I połowie XVIII w. prężnie się rozwijało i przynosiło mu znaczne dochody.

Król cenił też bardzo porcelanę chińską i japońską, wydawał na nią duże kwoty. Po odkryciu receptury porcelany i uruchomieniu manufaktury w Miśni mógł połączyć obie pasje. Dlaczego figurki pojawiały się na stołach w czasie uczt dworskich? Układano z nich dekoracyjne aranżacje, które bawiły biesiadników i dostarczały im tematów do rozmów.

nagranie Eureki, na zdjęciu: Katarzyna Jankowska i Achim Middelschulte
na zdjęciu: Katarzyna Jankowska i Achim Middelschulte, fot. Małgorzata Bogucka 

POSŁUCHAJ

23:37

Porcelana z Miśni, Wiednia i Berlina w Zamku Żupnym w Wieliczce (Eureka/Jedynka)

 

Ponadto w audycji: 

Wawel średniowieczny - odkrycia i rekonstrukcje. Nowoczesne miejsce badań naukowych powstaje w podziemiach Wawelu. Muzealnicy dokonują rekonstrukcji dawnych budowli i urządzeń gotyckiego zamku, szukając między innymi części wieży Jordanki i średniowiecznej studni. Gość: Dr Beata Kwiatkowska-Kopka, kierowniczka Działu Lapidarium i Rezerwatów. (Patronat Polskiego Radia).

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Gość: Klementyna Ochniak-Dudek (kierowniczka Działu Sztuki i Etnografii Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, kuratorka wystawy), dr Beata Kwiatkowska-Kopka, kierowniczka Działu Lapidarium i Rezerwatów Zamku na Wawelu

Data emisji: 31.05.2023

Godzina emisji: 19.30

mgc/mat. pras.

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.