Praca sezonowa na lato. Jak bezpiecznie dorobić w wakacje?

Data publikacji: 02.06.2023 11:40
Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 12:24
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pracę sezonową można znaleźć m.in. w gastronomii.
Pracę sezonową można znaleźć m.in. w gastronomii., Autor - Pressmaster/shutterstock
Zbliżające się wakacje to idealny moment na podjęcie pracy sezonowej. - Najłatwiej i najszybciej pracę można znaleźć w gastronomii i rolnictwie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Sadowski, prezes Centrum im. Adama Smitha. Zanim jednak zdecydujemy się na przyjęcie oferty, warto sprawdzić potencjalnego pracodawcę czy pośrednika.

Adam Karpiński, ekonomista ze szkoły WSB Merito, podpowiada, że "w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić legalność i wiarygodność naszego pracodawcy".

Możemy pracować w dobrym ośrodku wakacyjnym, hotelu czy w jakimś fajnym miejscu turystycznym, bylebyśmy tylko umieli właściwie dobrać pracodawcę i bardzo szybko reagowali, kiedy pojawią się niewłaściwe czy nieetyczne zachowania. W wakacje chętnie też przyjmują do pracy duże fabryki, gdzie odbywa się montaż i produkcja, ponieważ są luki wśród pracowników w związku z wakacjami - twierdzi Adam Karpiński.

Ekspert zwraca uwagę na to, żeby się skupić na warunkach umowy, którą oferuje pracodawca. Powinniśmy uważać, jeżeli będzie chciał dogadywać się pod stołem. - Jeżeli mamy jakąkolwiek umowę, zlecenie, krótkoterminową czy o dzieło, jesteśmy wtedy bezpieczni. Umowy obejmują nas wszelkimi osłonami czy sprawami zabezpieczenia BHP, zdrowia… - wyjaśnia.

POSŁUCHAJ

03:23

Praca sezonowa na lato. Jak bezpiecznie dorobić w wakacje? (Jedynka/Sygnały dnia)

Gastronomia i rolnictwo

Andrzej Sadowski przyznaje, że w sezonie "oferty zatrudnienia są bardzo różnorodne".

- Zarówno w gastronomii, jak i w rolnictwie można znaleźć pracę wakacyjną najłatwiej i najszybciej. Gastronomia przeżywa swój okres koniunktury, w rolnictwie pojawiają się możliwości pracy przy zbiorach warzyw czy owoców - mówi.

Eksperci szacują, że pracowici młodzi ludzie w czasie wakacji mogą zarobić nawet po kilkanaście tysięcy złotych.

Najniższe bezrobocie w Europie

- Mamy najniższe bezrobocie w Europie, a to sprawia, że standardy pracy są bardzo wysokie - zauważa Adam Karpiński.

Ekspert dodaje: - Rynek pracy w odniesieniu do polskich producentów się ucywilizował. Nieetycznych zachowań nie odnotowuje się zbyt dużo, a być może już nawet niewiele.

- Zawsze sprawdzajmy firmę czy pracodawcę, z którym możemy związać się stosunkiem pracy. Można to zrobić na różnego rodzaju forach. Informacje o nierzetelnych restauratorach, właścicielach biur podróży czy ośrodków wczasowych, jeżeli nie płacili lub niewłaściwie wykorzystywali pracowników, dość szybko można odnaleźć w sieci - tłumaczy Adam Karpiński.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Data emisji: 2.06.2023

Godzina emisji: 6.41

DS

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.