Słoneczna pogoda zachęca nas do przebywania na świeżym powietrzu i korzystania ze słońca. Jednak brak wiedzy o tym, jak się opalać i w jakich godzinach korzystać z kąpieli słonecznych, może skutkować poważnymi konsekwencjami. W Polsce większość osób cechuje jasny fototyp skóry, a więc osoby o jasnej karnacji mają większą skłonność do oparzeń słonecznych oraz uszkodzeń skóry pod wpływem promieniowania UV. U tych osób występuje większe ryzyko zachorowania na czerniaka.
- Dbanie o zdrowie to nasz obowiązek oraz wyraz troski o innych. Dlatego też jako PZU podejmujemy bardzo wiele działań, by uświadomić Polakom znaczenie codziennej profilaktyki zdrowia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Łakomy, dyrektor ds. Zarządzania Efektywnością Sieci Sprzedaży i Portfelem w PZU. - Pamiętamy, że największy wpływ na nasze zdrowie i życie mamy my sami. Unikanie nadmiernego narażenia na promieniowanie UV i stosowanie kremów z filtrem, noszenie nakrycia głowy oraz okularów przeciwsłonecznych, a także regularna kontrola skóry, to proste, najprostsze sposoby zapobiegania chorobom chorobą skóry - przypomina gość Jedynki.
- Jesteśmy także współorganizatorem ogólnopolskiego projektu "Zdrowe Życie", w ramach którego zachęcamy Polaków do skorzystania bezpłatnie z różnych badań, konsultacji lekarskich oraz z zakresu edukacji i profilaktyki zdrowotnej - podkreśla Kinga Skalska, starszy specjalista ds. Rozwoju Portfela i Wdrożeń PZU.
Program prewencyjny PZU
Nowotwór skóry nie rozwija się od razu w głównej i niebezpiecznej postaci. To często proces dość długotrwały, przebiegający w etapach. Szacuje się, że każdego roku zdiagnozowanych jest około 3,5 tys. nowych przypadków czerniaka.
- W odpowiedzi na problem zdrowotny, czyli problem chorób skóry PZU zainicjowało program prewencyjny pt. "Minuta dla skóry", który to pozwala zwiększyć wykrywalność nowotworów skóry we wczesnym stadium - informuje Tomasz Łakomy. - Tym samym osoby, u których zostaną zdiagnozowane zmiany, mają większą szansę na powrót do zdrowia - podkreśla.
- Ta minuta nie jest tutaj przypadkowa, dlatego, że PZU rozpoczęło współpracę z firmą holenderską, która oferuje aplikację "SkinVision". (...) Aplikacja ocenia w trakcie samobadania ryzyko wystąpienia nowotworu skóry, jeśli chodzi o konkretne znamię czy pieprzyk - wyjaśnia Kinga Skalska.
- Aplikacja, wykorzystując aparat na telefonie komórkowym, robi nam dokładne zdjęcia, przybliża znamię, które chcemy zbadać i ona na podstawie właśnie zdjęcia tego znamiona, wykorzystując sztuczną inteligencję oraz tę bazę wiedzy, którą firma zgromadziła w tej aplikacji, określa, czy to znamię skóry jest wysokiego czy niskiego ryzyka - tłumaczy ekspertka.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Artur Wolski
Goście: Kinga Skalska (starszy specjalista ds. Rozwoju Portfela i Wdrożeń), Tomasz Łakomy (dyrektor ds. Zarządzania Efektywnością Sieci Sprzedaży i Portfelem w PZU)
Data emisji: 15.06.2023 r.
Godzina emisji: 19.30
ans
"Minuta dla skóry". Nowoczesne metody wykrywania zmian nowotworowych - Jedynka - polskieradio.pl