Zaburzenia pamięci. Jak stymulować mózg w celu jej poprawy?

Data publikacji: 26.06.2023 21:05
Ostatnia aktualizacja: 27.06.2023 15:55
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Z wiekiem niektórzy z nas zaczynają mieć problem z pamięcią
Z wiekiem niektórzy z nas zaczynają mieć problem z pamięcią , Autor - Perfect Wave/shutterstock
Zaburzenia pamięci i funkcji poznawczych, demencje i choroby neurodegeneracyjne stają się jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych starzejącego się społeczeństwa. - Tak naprawdę pamięć i funkcje poznawcze są zaburzone praktycznie w każdej chorobie mózgu. Naszym modelem jest padaczka - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o prowadzonych badaniach dr Michał Kucewicz.
  • Dr Michał Kucewicz z Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej i Mayo Clinic w Rochester w USA prowadzi badania związane z poznaniem mechanizmów pamięci.
  • Gość Jedynki opracował metodę umożliwiającą stymulację mózgu ludzkiego dla jej poprawy.
  • Doktor Kucewicz jest absolwentem neurobiologii na Uniwersytecie w Cambridge i laureatem programu FIRST TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, a na Politechnice Gdańskiej prowadzi Laboratorium Elektrofizjologii Mózgu i Umysłu.

Celem badań dr. Michała Kucewicza jest zrozumienie, jak działa nasza pamięć, w jaki sposób ten proces może być zaburzony oraz jak można go stymulować w przypadku różnych schorzeń, np. choroby Alzheimera.

- Chociaż w Alzheimerze, żeby poznać, w jaki sposób te procesy są zaburzone, musimy mieć dostęp do mózgu, a w tej chorobie nie mamy tego dostępu. Dostęp do mózgu i nagrań z niego jest bardzo rzadki, dlatego korzystamy z jednej z nielicznych sposobności, aby wejść do mózgu i zajrzeć do niego, tj. w epilepsji, kiedy jedynym sposobem leczenia napadów padaczkowych jest wejście elektrodami i implantacja ich do mózgu. To jest takie okno na to, co dzieje się w ludzkim mózgu - tłumaczy dr Michał Kucewicz.

Ekspert dodaje: - Dzięki tej wiedzy będziemy mogli pomóc ludziom, którzy mają demencje, typu choroba Alzheimera, inne choroby neurozwyrodnieniowe czy nawet neuropsychiatryczne bądź neurorozwojowe.

POSŁUCHAJ

26:14

Zaburzenia pamięci. Jak stymulować mózg w celu jej poprawy? (Jedynka/Eureka)

Zespoły neuronowe

Dr Michał Kucewicz bada rolę zespołów neuronowych w procesie zapamiętywania. Czym one są?

- W grupach neuronowych chodzi o zidentyfikowanie najważniejszego obwodu połączonych ze sobą komórek neuronowych, który jest odpowiedzialny za zapamiętywanie konkretnych koncepcji, myśli i aktywności, które dzieją się w umyśle. To są te grupy neuronowe, których poszukujemy i których aktywność chcemy odkryć - mówi dr Michał Kucewicz.

Chodzi o połączenia biochemiczne i synapsy. - Bezpośrednio nie mierzymy ich naszymi technikami, ale pośrednio ich aktywność zbieramy przez wyładowania elektryczne, które dzieją się wokół tych synaps - wyjaśnia ekspert.

Poza tym w audycji:

Cykl medyczny - "Rak jelita grubego - profilaktyka". Materiał autorstwa Klaudii Porębskiej.

Zobacz także:

Tytuł audycji: "Ludzie Nauki" w ramach "Eureki"

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: dr Michał Kucewicz (Katedra Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej i Mayo Clinic w Rochester w USA)

Data emisji: 26.06.2023

Godzina emisji: 19.30

DS

Ślady na piasku
Ślady na piasku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.