Sisi - przepiękna i filigranowa cesarzowa
Sisi uważana była za najpiękniejszą kobietę na świecie. Cesarzowa próbowała niemal obsesyjnie zachować młodzieńczą sylwetkę i urodę. - Bardzo dbała o swój wygląd, intensywnie uprawiała gimnastykę, jazdę konną, przestrzegała surowej diety. Zakładała specjalne suknie o specjalnym kroju, mającym podkreślić jej talię osy - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Piotr Szlanta, historyk z UW, dyrektor Stacji Naukowej PAN w Wiedniu. - Bardzo źle przyjmowała fakt, że jej uroda przemija. Około 30. roku życia powstało jej ostatnie zdjęcie, a ostatni raz pozwoliła się namalować, kiedy miała około 40 lat - opowiada gość Jedynki.
Małżeństwo z Franciszkiem Józefem I. Czy była szczęśliwa?
Sisi miała beztroską młodość, która skończyła się wraz ze ślubem z cesarzem Austrii, Franciszkiem Józefem I. Wyszła za swojego wybranka w 1854 roku, po ośmiu miesiącach narzeczeństwa. - Franciszkowi I spodobała się spontaniczność, pewna radość życia, energia, jaka tryskała od Sisi. To też wynikało trochę jej z wychowania, ponieważ pochodziła z bawarskiego rodu Wittelsbachów. (...) Jej tata, książę Maksymilian, miał dość swobodny tryb życia, dzieciom także poświęcał sporo wolnego czasu - mówi profesor.
Cesarzowa nie była w związku małżeńskim szczęśliwa, często spędzała czas sama. W tym czasie zaczęła tęsknić za rodzinnymi stronami i utraconą wolnością. - To był cesarz, biurokrata, temu oddawał się całą pasją i niestety nie dostrzegał potrzeb emocjonalnych swojej żony. Ona znalazła się pod przemożnym wpływem teściowej, która niespecjalnie za nią przepadała, uważała, że ma złe maniery i nie umie się zachować - zaznacza rozmówca Katarzyny Kobyleckiej. - Teściowa przeglądała nawet jej pamiętniki i kiedy urodziły się pierwsze córki: Zofia i Gizela, później syn, arcyksiążę Rudolf, przejęła kontrolę nad procesem wychowawczym. To spowodowało, że Sisi czuła się samotna i smutna, zdarzało się, że popadała w depresję - opowiada.
Utrata córki, samobójstwo jedynego syna
Cesarzowa przeżyła śmierć dwojga dzieci - w tym samobójstwo następcy tronu Rudolfa. - To wydarzenie było szokiem, bo było zupełnie niespodziewane i niezrozumiałe - mówi gość "Eureki".
Toksyczne stosunki na dworze i brak zrozumienia ze strony męża spowodowały, że Elżbieta nie lubiła Wiednia, wolała podróżować po Europie albo jeździć konno poza miastem. - Była naprawdę świetną amazonką, miała wiele koni, jeździła na różnego rodzaju zawody: do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji. Była chyba najlepszą znawczynią koni swojej epoki - stwierdza prof. Szlanta.
Szczegóły biografii Sisi z wielką wnikliwością analizuje austriacka historyk Brigitte Hamann we wznowionej właśnie po polsku książce "Cesarzowa Elżbieta". Autorka drobiazgowo opisuje karierę szesnastoletniej bawarskiej księżniczki. Hamann w swojej książce kreśli bardzo wiarygodny obraz dramatycznego życia Sisi.
Ponadto w audycji:
Astronomia księżycowa
W 1603 r., kilka lat przed rozpoczęciem przez Galileusza regularnych obserwacji Księżyca przy pomocy lunety, angielski astronom i astrolog Edward Gresham napisał traktat "Astrostereon". Przedstawił w nim swoje rozważania o ziemskiej naturze powierzchni ziemskiego satelity, przekonując, że istniejące w pobliżu jego równika nierówności muszą być pasmami górskimi. Dowody na to zdobył podczas własnych obserwacji tarczy Księżyca prowadzonych bez użycia przyrządów optycznych. Sformułowane przez Greshama wnioski na temat ukształtowania Srebrnego Globu wyprzedziły także o 2-3 lata publikacje Johannesa Keplera, który w 1611 r. stworzył alegoryczny tekst, opisujący kosmos widziany z powierzchni Księżyca.
Jaki był stan naukowych badań Księżyca początku XVII wieku"? Odpowiedź na to pytanie będzie także pretekstem do przypomnienia Konkursu "Lata z Radiem" - "100 kroków na Księżyc". Gościem audycji był prof. Jarosław Włodarczyk - historyk astronomii z Instytutu Historii Nauki PAN.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Goście: prof. Piotr Szlanta (historyk z UW, dyrektor Stacji Naukowej PAN w Wiedniu), prof. Jarosław Włodarczyk (historyk astronomii z Instytutu Historii Nauki PAN)
Data emisji: 6.07.2023 r.
Godzina emisji: 19.30
ans
Cesarzowa Sisi - dramatyczne życie pięknej buntowniczki - Jedynka - polskieradio.pl