Jaką rolę w wojnie na Bliskim Wschodzie odegra Turcja? "Erdogan nie szczędzi krytyki Izraelowi"

Data publikacji: 29.11.2023 18:39
Ostatnia aktualizacja: 29.11.2023 18:55
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Recep Tayyip Erdogan, prezydent Turcji
Recep Tayyip Erdogan, prezydent Turcji, Autor - EPA/FILIP SINGER Dostawca: PAP/EPA.
Zdaniem prezydenta Turcji Izrael musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności przed sądami międzynarodowymi za zbrodnie wojenne. Recep Tayyip Erdogan nazwał prezydenta Izraela "rzeźnikiem Gazy". - Od czasu rozpoczęcia operacji w Gazie, Erdogan nie szczędzi krytyki poczynań Izraela - zauważa Adam Michalski z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Dlaczego Turcja zaostrza retorykę wobec Izraela?

Gość Programu 1 Polskiego Radia zwraca uwagę, że z tygodnia na tydzień retoryka tureckich władz względem Izraela zaostrza się. - Aktualnie jest to moim zdaniem motywowane sytuacją wewnętrzną w kraju. Sprawa palestyńska jak najbardziej jest postrzegana przez tureckie społeczeństwo jako wymuszająca na Turcji opowiedzenie się po stronie Palestyny jako po stronie słabszej - analizuje Adam Michalski. 

W Turcji silna jest również narracja, zgodnie z którą Izrael traktowany jest jako przedłużenie Zachodu "permanentnie destabilizującego Bliski Wschód". - Wątek antyamerykański, antyzachodni, w połączeniu z wątkiem słabszego dobrze "sprzedaje się". Erdogan jak najbardziej może tego typu kwestie poruszać - zaznacza gość Jedynki, dodając, że czym innym są choćby kwestie gospodarcze. 

Jak wyglądają relacje gospodarczo-dyplomatyczne Turcji i Izraela?

Handel między Turcją a Izraelem trwa. Mimo braku czynnych przedstawicieli, relacje dyplomatyczne obu państw również nie zostały definitywnie zerwane. - Na poziomie gospodarczo-kontaktowym cały czas są partnerami - podkreśla Michalski. I choć po zakończeniu wojny dalsze zacieśnianie współpracy wydaje się "bardzo prawdopodobnym scenariuszem" to jednocześnie "nie będzie to proces szybki". 

Czytaj też:

W audycji również:

- efekty przedłużenia rozejmu pomiędzy Izraelem i Hamasem; Wieczorem, 12 zakładników, 10 obywateli Izraela oraz dwóch obywateli Tajlandii uwolnionych przez Hamas, dotarło do Izraela - podały Siły Obronne tego kraju. Izrael, w ramach wymiany, uwolnił też 30 Palestyńczyków, w tym 15 kobiet i 15 nastolatków poniżej 19. roku życia,

- fiński rząd w odpowiedzi na rosyjską operację hybrydową zamknął całą wschodnią granicę; granica z Rosją zostaje zamknięta, imigranci napływający w stronę Finlandii przez Rosję nie będą mogli przekroczyć wschodniej granicy i tam składać podań o azyl. Przez granicę fińsko-rosyjską dopuszczalny będzie tylko przewóz towarów,

- współpraca gospodarcza państw V4 - perspektywy i przyszłość - konferencja naukowo-ekspercka organizowana przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. W spotkaniu uczestniczą przedstawiciele takich instytucji jak Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Polsko-Węgierska Izba Gospodarcza, Węgierskie Biuro Promocji Rozwoju, polskie Ministerstwo Infrastruktury, a także czescy i słowaccy eksperci.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Goście: prof. Marcin Szydzisz (Uniwersytet Wrocławski), Adam Michalski (Ośrodek Studiów Wschodnich), Gáspár Keresztes (Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka), 

Data emisji: 29.11.2023

Godzina emisji: 17.19

mg

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.