Na czym polegają misje przy użyciu balonów? - Misje stratosferyczne są wykorzystywane przede wszystkim na co dzień w meteorologii. Takich balonów na świecie wysyłanych jest około 2000 dziennie. Natomiast Stowarzyszenie WroSpace wykorzystuje misje stratosferyczne do celów naukowych i edukacyjnych. Zawsze używam takiego stwierdzenia, że nasze misje to takie trochę przedszkolne satelitarne - tłumaczy Włodzimierz Tarnowski.
Gość Jedynki wyjaśnia, że dzieci i młodzież poznają początki technologii, którą później mogą wykorzystywać podczas studiów bądź w pracy w świecie związanym z sektorem satelitarnym. - Mogą też przeprowadzać już na poziomie szkoły podstawowej czy początków liceum proste eksperymenty naukowe, które zostają poddane bardzo trudnym warunkom panującym w stratosferze. Niemalże ciśnieniu zbliżającym się do próżni, występuje tam też promieniowanie kosmiczne i mamy bardzo niską temperaturę, czyli wszystko to, co aparaturę, próbki czy eksperymenty może spotkać w przestrzeni kosmicznej - mówi.
To dobry początek do przeprowadzania pierwszych naukowych eksperymentów bardzo blisko granicy z kosmosem.
To nie są loty załogowe
Jak wyglądają loty balonem przeprowadzane przez Stowarzyszenie WroSpace? - Loty stratosferyczne to nie są loty z wielkimi balonami i koszami. Te wielkie balony odbywają loty na rozgrzane powietrze, są załogowe i one do stratosfery nie dolatują - mówi Anna Bukiewicz-Szulc.
- Nasze balony meteorologiczne, które są mniejsze, lecą na wysokość czterokrotnie wyższą niż pułap, na którym latają samoloty pasażerskie - dodaje.
Włodzimierz Tarnowski zwraca uwagę: - Realizujemy misje bezzałogowe. W tej chwili nowoczesna technologia pozwala na przygotowanie miniaturowej elektroniki, która zapewnia chociażby telemetrię lotu, komunikację czy wręcz gotowe rozwiązania technologiczne. W związku z tym wykonujemy misje, których masa nie przekracza czterech kilogramów. To o tyle łatwiej, że nie musimy angażować ogromnych środków, które zapewniłyby przetrwanie człowieka w tak trudnych warunkach, tylko wysyłamy samą aparaturę. Mamy dużo prostsze procedury związane z ruchem powietrznym i bezpieczeństwem w ruchu lotniczym.
Poza tym w audycji:
Jak ciekawe jest niebo nad Polską? O tym, co można zobaczyć na niebie nad Polską oraz o ciekawych zjawiskach astronomicznych w tym roku, opowiadają: Paweł Grochowalski (red. portalu Urania), Joanna Molenda-Żakowicz (Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego), Dawid Radziejewski (przewodnik beskidzki).
Czytaj także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Dorota Truszczak
Goście: Joanna Molenda-Żakowicz (Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego), Paweł Grochowalski (portal Urania) i Dawid Radziejewski (przewodnik beskidzki), Anna Bukiewicz-Szulc i Włodzimierz Tarnowski (Stowarzyszenie WroSpace)
Data emisji: 23.01.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
DS
kor-wm