Innowacyjne opatrunki w leczeniu zespołu stopy cukrzycowej

Data publikacji: 29.02.2024 08:57
Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 09:05
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Stopa cukrzycowa to jedno z najpoważniejszych i najdroższych w leczeniu powikłań cukrzycy
Stopa cukrzycowa to jedno z najpoważniejszych i najdroższych w leczeniu powikłań cukrzycy, Autor - BELMONTE / BSIP/EAST NEWS
- Mamy nadzieję, że nasze opatrunki zrewolucjonizują rynek materiałów opatrunkowych dedykowanych do zespołu stopy cukrzycowej - podkreślił dr inż. Michał Dziadek.
  • - Stopa cukrzycowa to jedno z najpoważniejszych i najdroższych w leczeniu powikłań cukrzycy. Jest bardzo częstą przyczyną amputacji kończyn - wskazał dr inż. Michał Dziadek.
  • Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych opatrunków, ale nie ma takiego, który byłby w stanie kompleksowo leczyć rany.
  • - Staramy się znaleźć opatrunek, który będzie odpowiadał wszystkim problemom, które przy stopie cukrzycowej występują - powiedział gość "Eureki".


Dr inż. Michał Dziadek z Katedry Technologii Szkła i Powłok Amorficznych na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie jest finalistą konkursu tygodnika "Polityka" organizowanego z myślą o młodych naukowcach, którzy wykazali się szczególnymi osiągnięciami.

W swojej pracy zawodowej skupia się na opracowaniu innowacyjnych materiałów, które mogłyby zostać wykorzystane jako opatrunki w leczeniu stopy cukrzycowej.

- Cukrzyca to epidemia XXI wieku. Przewiduje się ogromny wzrost zachorowań w najbliższym dziesięcioleciu. Stopa cukrzycowa to jedno z najpoważniejszych i najdroższych w leczeniu powikłań cukrzycy. Jest bardzo częstą przyczyną amputacji kończyn - wskazał dr inż. Dziadek w audycji "Eureka".


Cukrzyca. PAP/Maria Samczuk.Adam Ziemienowicz Cukrzyca. PAP/Maria Samczuk.Adam Ziemienowicz

Innowacyjne opatrunki w leczeniu zespołu stopy cukrzycowej

Jak zauważył gość Jakuba Domoradzkiego, na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych opatrunków, ale nie ma takiego, który byłby w stanie kompleksowo leczyć rany. - Próbujemy, staramy się znaleźć opatrunek, który będzie odpowiadał wszystkim problemom, które przy stopie cukrzycowej występują - powiedział.

Naukowiec wyjaśnił, że rany stopy cukrzycowej są bardzo głębokie. Występuje problem braku unaczynienia - uszkodzenie lub brak naczyń krwionośnych. To powoduje, że nie dochodzi do regeneracji tkanki. Rana się nie goi. Do tego często występują zakażenia bakteryjne.

- Potrzebujemy materiału, który - przede wszystkim - będzie sprzyjał regeneracji naczyń krwionośnych i skutecznie eliminował zakażenie bakteryjne - zaznaczył. 

Dr inż. Dziadek stworzył nową technikę wytwarzania ekologicznych bioopatrunków, których głównymi komponentami są białka mleka oraz ekstrakty roślinne. Dodatkowo, dla wzmocnienia efektu terapeutycznego, materiały wzbogacane są w boranowe szkła bioaktywne.

Składniki te charakteryzują się szeroką aktywnością biologiczną, która sprawdza się w skracaniu gojenia ran, wspomaga unaczynienie chorych tkanek oraz przeciwdziała zakażeniom i stanom zapalnym.

Projekt jest na etapie badań.


POSŁUCHAJ

25:40

Innowacyjne opatrunki w leczeniu zespołu stopy cukrzycowej (Eureka/Jedynka)

 


Czytaj także:


Poza tym w audycji:

W tym czasie nie było jeszcze straży pożarnej. Obrona przed żywiołem była wyłącznie w gestii mieszkańców. Powszechnie praktykowane były zabobony, rzekomo mające zabezpieczyć przed ogniową katastrofą.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Jakub Domoradzki

Goście: dr inż. Michał Dziadek (Katedra Technologii Szkła i Powłok Amorficznych na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie), prof. Andrzej Karpiński (historyk z Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 28.02.2024 r.

Godzina emisji: 19.30

kk

wmkor

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.