Czy plastikowe opakowania są bezpieczne dla naszego zdrowia?

Data publikacji: 04.04.2024 13:00
Ostatnia aktualizacja: 04.04.2024 17:10
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy plastikowe butelki są bezpieczne dla naszego zdrowia?
Czy plastikowe butelki są bezpieczne dla naszego zdrowia?, Autor - New Africa/shutterstock
Jakie opakowania plastikowe powinniśmy wybierać, żeby te były bezpieczne dla naszego zdrowia? - Proponowałabym skupić się na logo, które znajduje się na każdym opakowaniu przeznaczonym do kontaktu z żywnością, w tym też na butelkach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia doktor nauk chemicznych i dietetyk Jolanta Flejszar-Olszewska. Co ono zawiera?
  • W jaki sposób powinniśmy czytać oznaczenia umieszczane na produktach z tworzyw sztucznych informujące nas o tym, z jakiego rodzaju plastikiem mamy do czynienia?
  • Czy temperatura może wpływać na to, że do żywności przechowywanej w plastikowych opakowaniach mogą przenikać szkodliwe związki?
  • Co powinniśmy wiedzieć na temat plastików?

- Proponowałabym, żeby skupić się na logo, które znajduje się na każdym opakowaniu przeznaczonym do kontaktu z żywnością, w tym też na butelkach. Ten trójkącik zawiera informacje o plastiku, z którego został zrobiony dany przedmiot. Znajdują się tam cyfry od 1 do 7, a powinniśmy zapamiętać te, które są dla nas najbezpieczniejsze - zauważa Jolanta Flejszar-Olszewska.

- Najgorsza jest siódemka i powinniśmy jej unikać. Z tego powodu, że wpisuje się w nią wszystkie plastiki, które nie mieszczą się w kategorii 1-6. W siódemce może znajdować się bisfenol A, którego należy unikać, ponieważ jest to związek toksyczny dla naszego organizmu, np. we Francji jest zakaz stosowania bisfenolu do naczyń będących w kontakcie z żywnością - dodaje.

Jeżeli widzimy informację, że tworzywo sztuczne nie zawiera bisfenolu A lub znajduje się hasło typu 0 proc. BPA, to możemy korzystać z tego plastiku.


POSŁUCHAJ

09:15

Czy plastikowe opakowania są bezpieczne dla naszego zdrowia? (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Czy butelki z napojami są bezpieczne?

Wychodząc na spacer czy przejażdżkę rowerową, często zabieramy ze sobą wodę czy inny napój. - Wszechobecnym królem plastików jest jedynka. Jest to tzw. PET, czyli politereftalan etylenu, który jest dopuszczony do kontaktu z żywnością. Z tego tworzywa sztucznego najczęściej wytwarzane są butelki do wody i napojów. Są to butelki do jednorazowego użycia. Jest to bardzo dobry plastik z uwagi na to, że jest on przezroczysty, lekki i przypomina barwą szkło - mówi Jolanta Flejszar-Olszewska.

Ekspertka zaznacza jednak, że istnieją badania przeprowadzone przez niemieckich naukowców, które wskazują, że PET może uwalniać tzw. ksenoestrogeny. Są to związki, które będą wpływały niekorzystnie na układ hormonalny. - Poza tym uwalniane do wody mogą być również grupy amonowe o właściwościach rakotwórczych - wyjaśnia.

- Trzeba zachować szczególną ostrożność z tymi butelkami i pilnować, żeby nie nagrzewać butelek. Z tego powodu, że ta temperatura będzie działała na niekorzyść - dodaje.

Które plastiki są najbezpieczniejsze?

Które plastiki są dla nas dobre? - Dwójka jest jednym z najbardziej bezpiecznych plastików. To jest polietylen o dużej gęstości. Z tego tworzywa sztucznego produkowane są naczynia do kontaktu z żywnością - zauważa Jolanta Flejszar-Olszewska.

- Warto również zapamiętać piątkę, czyli polipropylen, który jest równie bezpieczny - kontynuuje.

Te tworzywa sztuczne są bardzo odporne na działanie wysokich temperatur i nie ma zagrożenia, że zaczną uwalniać jakiekolwiek szkodliwe związki.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Gość: Jolanta Flejszar-Olszewska (doktor nauk chemicznych i dietetyk)

Data emisji: 4.04.2024 r.

Godzina emisji: 9.39

DS/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.