Dla świetnie wykształconego bywalca rzymskich salonów pobyt na "krańcu" cywilizowanego świata okazał się traumatyczny. Poeta chorował, popadał w stany depresyjne i wciąż nie mógł pogodzić się z wygnaniem. Niestety ani August, ani jego następca Tyberiusz - mimo wielokrotnie podejmowanych próśb - nie odwołali wyroku.
Swoją hipotezę przedstawił prof. Adam Łukaszewicz - papirolog, filolog klasyczny i archeolog z Zakładu Papirologii Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
W audycji również:
Pięćset lat temu - 12.11.1524 r. - urodził się Diego de Landa - hiszpański franciszkanin, który 20 lat spędził wśród Majów, na Jukatanie. Przybył tam niedługo po zwycięskim podboju Meksyku przez iberyjskie wojska i rozpoczął swoją misję ewangelizacyjną. Był autorem pierwszego etnograficznego dzieła poświęconego Majom, gdzie znalazły się także passusy na temat ich zagadkowego pisma.
Spostrzeżenia de Landy znacznie ułatwiły późniejsze rozszyfrowanie pisma Majów, choć z drugiej strony to właśnie Diego de Landa odpowiada za spalenie kilkudziesięciu majańskich kodeksów i unicestwienie wielu przedmiotów kultu. Jak zatem oceniać tę niejednoznaczną postać? Jak wytłumaczyć, że badacz cywilizacji Majów był równocześnie bezwzględnym inkwizytorem, który niszczył tę kulturę?
Gość: dr Szymon Gruda - Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Goście: prof. Adam Łukaszewicz (papirolog, filolog klasyczny i archeolog z Zakładu Papirologii Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego), dr Szymon Gruda (Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 15.11.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
DS
Dlaczego Owidiusz został skazany na banicję? - Jedynka - polskieradio.pl