Niezwykła wystawa
Postaci bohaterek, które są prezentowane na wystawie, dotyczą pierwszych dwóch pokoleń kobiet profesjonalnie związanych z etnografią, antropologią i etnologią. - W potocznym dyskursie definicji "etnografia", "etnologia" czy "antropologia" używamy wymiennie. Są to nauki zajmujące się kulturą, nie tylko naszą, ale również innych ludzi, którzy mogą mieszkać na innym kontynencie czy poza granicami naszego kraju, a również tych, których możemy spotkać po drugiej stronie ulicy za płotem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Robert Zydel, dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. - Są to bardzo ciekawe historie etnografek, które zaczynają tworzyć dyscyplinę, głównie w międzywojennej Polsce, są prekursorkami. Ta wystawa pokazuje również różnorodność zainteresowań badawczych - opowiada.
20 różnorodnych biografii
Wystawa prezentuje 20 różnorodnych i fascynujących biografii kobiet, które pochodzą z różnych klas społecznych i mają różne zainteresowania badawcze. Wśród nich jest Maria Czaplicka, wykładowczyni antropologii w Oksfordzie. - Skupiała się ona w swoich badaniach na Syberii, jeździła tam w teren i była koleżanką ze studiów i z pracy Bronisława Malinowskiego, który jest dość rozpoznawalną postacią nie tylko w dziedzinie antropologii, ale także w naukach społecznych i z którego my jako Polacy jesteśmy dumni - podkreśla gość Jedynki.
Ukazane są także różne drogi zawodowe kobiet, które uzależnione były od pochodzenia, losów podczas II wojny światowej i decyzji podejmowanych w następstwie powojennych zmian ustrojowych. - Wśród bohaterek są kobiety, które w czasie II wojny światowej angażowały się w konspiracje, a taką naszą patronką (mówię tu o Państwowym Muzeum Etnograficznym) jest Janina Tuwan, która w trakcie Powstania Warszawskiego organizowała łączność kanałami. Kiedy powstanie się kończy, nie korzysta z przywileju, że jest oficerką, i chce zostać ze swoimi podkomendnymi - opowiada Robert Zydel.
W audycji ponadto:
Postać Odo Feliksa Bujwida - pierwszego polskiego bakteriologa, pioniera higieny i profilaktyki zdrowotnej. Bujwid był jednym z pierwszych polskich naukowców zajmujących się wytwórczością szczepionek. Mówimy o nim, o jego dziedzictwie i oddziaływaniu na współczesną naukę w 165. rocznicę jego urodzin (30 listopada). Gościem audycji była dr Barbara Wasiewicz z Katedry Historii Medycyny Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Jakub Domoradzki
Goście: Robert Zydel (dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie), dr Barbara Wasiewicz (Katedra Historii Medycyny Uniwersytetu Jagiellońskiego)
Data emisji: 24.11.2022 r.
Godzina emisji: 19.30
djr/ethnomuseum.pl/ans/kor
"Etnografki, antropolożki, profesorki". Niezwykła wystawa o wybitnych kobietach - Jedynka - polskieradio.pl