Przywracanie słuchu. Nowe rozwiązania w otolaryngologii

Data publikacji: 22.03.2024 09:41
Ostatnia aktualizacja: 22.03.2024 10:43
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dzięki diagnostyce można stwierdzić, czy występuje ubytek słuchu oraz jakiego jest rodzaju i wielkości
Dzięki diagnostyce można stwierdzić, czy występuje ubytek słuchu oraz jakiego jest rodzaju i wielkości, Autor - DuxX/shutterstock.com
Obecnie najpopularniejszą metodą przywracania słuchu jest implantacja, czyli wszczepienie pacjentowi implantu ślimakowego. Pojawiają się jednak nowe pomysły, nowe metody. Jakie? 
  • Gościem audycji "Eureka" był prof. Henryk Skarżyński, lekarz otolaryngolog, audiolog i foniatra, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, Konsultant Krajowy w dziedzinie Otorynolaryngologii.
  • Obecnie najpopularniejszą metodą przywracania słuchu jest implantacja. Z gościem radiowej Jedynki rozmawialiśmy o tym, jakie nowe rozwiązania pojawiają się w otolaryngologii.

Obecnie najbardziej powszechną metodą przywracania słuchu i narzędziem umożliwiającym rehabilitację osoby z głębokim niedosłuchem zmysłowo-nerwowym jest implantacja, czyli wszczepienie pacjentowi implantu ślimakowego. Coraz częściej na świecie stosuje się także tzw. implantacje bilateralne, czyli równoczesne wszczepienie dwóch implantów.

Duże nadzieje specjaliści wiążą też z rozwojem diagnostyki molekularnej i terapii genetycznych. "Przypuszczamy, że za jakiś czas będziemy do ucha wewnętrznego ze zniszczonymi komórkami podawać różnego typu substancje, opracowane przez biologów molekularnych, które dadzą nam regeneracje komórek słuchowych bez metody operacyjnej" - twierdzą badacze.

Naukowcy pracują również nad wprowadzeniem jeszcze bardziej spersonalizowanej diagnostyki pacjentów pod kątem wykrytych schorzeń - chorób rzadkich, uwarunkowanych genetycznie niedosłuchów.

Wierzę, że kiedyś te metody będą stosowane

- Od 32 lat, realizując program leczenia głuchoty całkowitej, częściowej głuchoty, z zastosowaniem różnych implantów słuchowych, w tym ślimakowych, wszczepianych do pnia mózgu, obserwuję coś fenomenalnego - podkreślił w audycji "Eureka" prof. Henryk Skarżyński - lekarz otolaryngolog, audiolog i foniatra, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, Konsultant Krajowy w dziedzinie Otorynolaryngologii.

- Obserwuję nieprawdopodobne możliwości mózgu człowieka, który potrafi z niewielkiej informacji stworzyć obraz, który pozwala na swobodne funkcjonowanie w otoczeniu, swobodne rozumienie, a nawet rozwój pasji artystycznych. To pokazuje, co daje współpraca naukowa różnych specjalistów - inżynierów, lekarzy, psychologów, logopedów - powiedział. 

Gość radiowej Jedynki zapytany, co sądzi o nowoczesnych metodach odzyskiwania słuchu, o rozwoju diagnostyki molekularnej i terapii genetycznych, odpowiedział, że wiara w to, iż dojdziemy do takiego momentu, że będziemy w stanie powstrzymać proces utraty funkcji części komórek, zanim on się zacznie, czy nawet go odwrócić, doprowadziła go w 1997 roku do zaprezentowania idei przeprowadzania w taki sposób operacji wszczepiania implantów, by nie traktować ucha jako czegoś, co trzeba wyrzucić. 

Moja operacja, składająca się z sześciu zasadniczych kroków, sprowadza się do zachowania wszystkiego, co jest w uchu, przede wszystkim całej budowy ucha. Dziecko dostaje urządzenie, które pozwala mu rozwijać słuch, mowę, język, ale jednocześnie jego ucho - z zachowaną pełną strukturą - jest przygotowane do tych nowych terapii, które, wierzę w to, kiedyś będą stosowane - wytłumaczył prof. Henryk Skarżyński.

POSŁUCHAJ

22:21

Przywracanie słuchu. Nowe rozwiązania w otolaryngologii (Eureka/Jedynka)

 

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

Goście: dr Zuzanna Jastrzębska-Krajewska i Michał Proszowski.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: 
Artur Wolski

Goście: dr Zuzanna Jastrzębska-Krajewska, Michał Proszowski opowiadający o projekcie badawczym EduNav, prof. Henryk Skarżyński (Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach) 

Data emisji: 21.03.2024 r. 

Godzina emisji: 19.30 

kk/wmkor

Lektury Jedynki
Lektury Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.