- Według statystyk od stycznia do końca czerwca tego roku ZUS przeprowadził ponad 260 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. Te kontrole zakończyły się wydaniem ponad 18 tys. decyzji, które wstrzymały dalszą wypłatę zasiłków chorobowych na łączną kwotę niemal 24 mln zł - informuje Wojciech Dąbrówka.
Rok wcześniej, w analogicznym okresie, przeprowadzono 222 tys. kontroli, wystawiono 14 tys. decyzji, natomiast kwota wstrzymanych wypłat zasiłków wyniosła 12,3 mln zł. - Samych zaświadczeń lekarskich w 2023 roku o czasowej niezdolności do pracy zostało wystawionych 27 mln na łączną liczbę 287 mln dni absencji chorobowej - takie dane przytacza przedstawiciel ZUS.
Co może robić chory, a czego nie może?
Wojciech Dąbrówka mówi wprost, że podczas L4 należy stosować się do zaleceń lekarza. - Lekarz na zwolnieniu określa po pierwsze, czy podczas zwolnienia chory może chodzić czy powinien leżeć - zauważa gość Jedynki.
Jeżeli chory może się poruszać, powinien to robić tylko w domu. Może jednak zdarzyć się sytuacja, że będzie musiał wyjść np. po zakupy, ponieważ mieszka sam. - To nie powoduje automatycznie kłopotów w przypadku, gdy w trakcie naszej wizyty w sklepie przyjdzie do nas pracownik ZUS, żeby skontrolować takie zwolnienie - wyjaśnia ekspert.
Kontrole mogą odbywać się telefonicznie lub osobiście.
Kto na pewno będzie skontrolowany?
Kiedy chory powinien spodziewać się kontroli? - Nie ma reguły. Po pierwsze są one wyrywkowe, a po drugie, czasami w takich sytuacjach, gdy ktoś bierze często krótkie zwolnienia czy przebywa na zwolnieniu bardzo długo. Na baczności powinni się mieć ci, którzy już wcześniej nieprawidłowo korzystali ze zwolnień - mówi Wojciech Dąbrówka.
- Odbywają się dwa rodzaje kontroli. Pierwszy z nich dotyczy wykorzystania zwolnienia zgodnie z zaleceniami lekarza i w taki sposób, aby korzystanie z tego zwolnienia nie powodowało wydłużenia okresu powrotu do pracy. Pracownicy ZUS sprawdzają, czy chory nie pracuje podczas nieobecności, a często zdarza się, że w tym czasie np. robi remont albo bierze udział w zawodach sportowych czy imprezach towarzyskich - dodaje gość Jedynki.
Jeżeli w tym przypadku nie stosujemy się do zaleceń lekarza, ZUS wstrzymuje dalszą wypłatę świadczenia, natomiast to, co zostało już wypłacone, podlega zwrotowi.
- Kolejny rodzaj kontroli to taki, gdzie lekarze orzecznicy ZUS przeprowadzają kontrole prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy (…). Jak lekarz orzecznik stwierdzi, że nie ma dalszych podstaw do tego, by osoba przebywała na zwolnieniu, to prawo do tego świadczenia ustaje od tego momentu - tłumaczy Wojciech Dąbrówka.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: Wojciech Dąbrówka (Zakład Ubezpieczeń Społecznych)
Data emisji: 16.10.2024 r.
Godzina emisji: 11.16
DS/kmp