Majówka z radiową Jedynką

Data publikacji: 03.05.2024 22:00
Ostatnia aktualizacja: 03.05.2024 22:00
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Podczas długiego weekendu majowego zapraszamy do Jedynki na ciekawe audycje i wywiady. Nie zabraknie wspaniałej, polskiej muzyki.
Podczas długiego weekendu majowego zapraszamy do Jedynki na ciekawe audycje i wywiady. Nie zabraknie wspaniałej, polskiej muzyki. , Autor - Shutterstock
Na majówkę Program 1 przygotował niezwykle atrakcyjny program, w którym każdy znalazł coś dla siebie. Nie zabrakło ciekawych wywiadów oraz najlepszej polskiej muzyki. 

PIĄTEK - 3.05

Tuż po północy zaprosiliśmy do wysłuchania reportażu Bartosza Panka pt. "To co pod spodem". 

Fascynacja torfowiskami zaczyna się od trudnej do nazwania emocji – napięcia wywołanego ni to ziemskim, ni to niebiańskim charakterem mokradeł. Czasem wynika ze świadomości ich zanikania - Na terytorium Polski osuszono 85 procent takich terenów. W Niemczech trwale pozbawionych wody jest prawie 98 procent mokradeł. Jaki sens ma odwracanie tego, co było i nadal jest uważane za bezsprzeczne osiągnięcie cywilizacyjne?

Tuż po godz. 9.00 transmisja mszy św. z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. 

Od godz. 10.00 Anna Stempniak zaprosiła na audycję specjalną, a w niej kulisy Sejmu Wielkiego i Konstytucji 3 maja: w formie paralive wędrowaliśmy po miejscach, w których uchwalono Konstytucję 3 maja. Opowiadaliśmy, jak to wyglądało wtedy, jak dziś (zamek, katedra, gdzie mieszkali posłowie, jak byli ubrani, co jedli). Udział wzięli prof. Piotr Ugniewski (Uniwersytet Warszawski i MHP), Sławomir Szczocki (Zamek Królewski w Warszawie) oraz Bogdan Gałązka (restaurator, znawca historii kuchni polskiej).

W "Muzycznej Jedynce" Osiecka - Krajewski, Przybora - Wasowski, Mogielnicki - Borysewicz, Dutkiewicz - Lipko, Olewicz - Hołdys, Cygan - Rynkowski, Kondratowicz - Kukulski - czyli tajemnice najsłynniejszych polskich tandemów twórczych. Jak doszło do ich spotkań artystycznych? Na czym polega ta „magiczna” czasem współpraca i co decyduje o sukcesie takiego duetu? W tle wspaniałe polskie przeboje oraz archiwalne wypowiedzi twórców. O tym opowiedział Marcin Kusy. 

Po godz. 15.00 Martyna Podolska i Tomasz Prange zaprosili na audycję specjalną, w której rozmawiali ze swoimi gośćmi o tym, jak w Polsce - i w innych krajach europejskich - wygląda biesiadowanie. Maj to początek sezonu wspólnych biesiad, grillowania, wiosennych ognisk. Czy w byciu razem wokół suto zastawionego stołu chodzi tylko o jedzenie?

Treść korespondencji między Stanisławem Augustem Poniatowskim a Marcello Bacciarellim znalazła się w tomie "Stale obawiam się jakiejś katastrofy…" wydanym przez Muzeum Łazienki Królewskie. W "Eurece" - godz. 19.30 - dr Konrad Niemira z Instytutu Historii Nauki PAN opowiedział o tym, co można znaleźć w tych listach.

W audycji "Tu jest muzyka" (godz. 20.00-22.00) królował Maj Polskiej Piosenki. Maria Szabłowska i Kamil Wicik mówili o polskich festiwalach muzycznych. 

Na koniec dnia w "Kulturalnej Jedynce" po godz. 23.05 Magda Mikołajczuk porozmawiała z Michałem Rusinkiem o jego książce "Nadbagaż, czyli opowieści podróżne", w której literaturoznawca, tłumacz i poeta z charakterystycznym dla siebie humorem i dystansem opowiada o odległych i bliskich wyjazdach - od Szamotuł do Hanoi.

CZWARTEK - 2.05 

Gościem audycji był także Stanisław Łopuszyński – jeden z laureatów konkursu Lata z radiem na Superbohatera. Muzyk, pianista, klawesynista, który angażuje się również w działalność humanitarną. Od pierwszych dni wojny w Ukrainie pomagał uchodźcom, organizował konwoje z żywnością, środkami higieny i sprzętem medycznym dla mieszkańców Lwowa i obwodu lwowskiego. Na audycję zaprosił Roman Czejarek. 

W "Muzycznej Jedynce" (prow. Iza Żukowska) po godz. 12.30: Maj polskiej piosenki – przeboje seriali telewizyjnych. Opowiedzieliśmy o serialowych hitach: "Przygody pana Michała", "Czterdziestolatek", "Wojna domowa", "Noce i dnie", "Ziemia obiecana", "Lalka", "Belfer", "Czas honoru", "Król". 

Po godz. 20.00 - ORĘDZIE MARSZAŁKA SEJMU RP. 


ŚRODA - 1.05 

1 maja przypada 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji - wyjątkowo, bo w środę - przenieśliśmy się z audycją Jedyne Takie Miejsce do Belgii, a dokładniej do jej stolicy – Brukseli. Jakie są najważniejsze zabytki w mieście? Co warto zobaczyć? O tym w audycji. 

O godz. 12 wyemitowaliśmy hymn Unii Europejskiej, "Odę do radości" Ludviga van Beethovena. Chwilę później Michał Strzałkowski zaprosi na specjalne wydanie audycji "W samo południe", a w niej o Polsce w Unii Europejskiej. 

W "Muzycznej Jedynce" wraz z Marcinem Kusym i Pawłem Sztompke relacjonowaliśmy kolejny dzień 20. Wiosny Jazzowej w Zakopanem

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024 odbędzie się w dniach 30 kwietnia - 3 maja. 

W specjalnym wydaniu "Eureki" - godz. 19.30 - Błażej Prośniewski rozmawiał ze swoim gościem o korzyściach gospodarczych z naszego członkostwa w Unii Europejskiej.

Po godz. 20.00 w audycji "Tu jest muzyka" (prow. Ula Kaczyńska), zastanawialiśmy się, po co słuchaczom filmowe biografie muzyków. 

Po sukcesach filmów o zespołach Queen i Eltonie Johnie („Rocket man”) powstają kolejne fabularyzowane biografie gwiazd muzyki. Ostatnio na ekranie był „One Love” o Bobie Marleyu. W kwietniu premiera "Amy". W przygotowaniu Bob Dylan (Timothée Chalamet) i Bruce Springsteen (Jeremy Allen White). W sieci mamy serial o Sex Pistols, za chwilę dołączy do niego serial o Kiss.

W "Kulturalnej Jedynce" - godz. 23.10 - w dniu 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej mówiliśmy o tym, jak się mieszka i pisze w wielokulturowym sercu Europy. Gościem Magdy Mikołajczuk była Grażyna Plebanek, mieszkająca od 19 lat w Brukseli pisarka, kick-bokserka i działaczka społeczna. 

WTOREK - 30.04

Tuż po północy w audycji "Po drugiej stronie lustra"(prow. Katarzyna Kobylecka) zaprosiliśmy na spotkanie z wybitnym badaczem antyku, autorem licznych publikacji poświęconych historii starożytnej Hellady oraz specjalistą w zakresie greckiej religii i kultury, erudytą, poliglotą - prof. Włodzimierzem Lengauerem. 

Wraz z profesorem wspominaliśmy czas jego studiów, jego naukową mistrzynię - prof. Izę Bieżuńską-Małowist. Zastanawialiśmy się, jak od tamtych czasów zmienił się model akademickiego nauczania? Ile trzeba znać języków obcych, by być dobrym "starożytnikiem"? I jak wiele we współczesnej Grecji jest tej Grecji antycznej?

W "Nocy z Reportażem" zaprezentowaliśmy dwa reportaże: 

  • "Zakład Żeństwo" - reportaż Anny Komer (Radio Szczecin) 

Ola jest graficzką i artystką konceptualną, Inez malarką, performerką i projektantką. Ich przestrzeń pod nazwą Galeria - Zakład Żeństwo ma być miejscem otwartym dla każdego i wspierającym młodych artystów. Działa w samym centrum Szczecina. Artystki mają do dyspozycji 123 m2 starej piekarni, z czego większość to wyłożona kaflami piwnica.

  • "Powróćmy jak za dawnych lat" - reportaż Moniki Chrobak

Po wielu latach na nowo odkrywa swojego ojca. Kryniczanin Aleksander Półchłopek rozpoczął porządkowanie pamiątek po swoim tacie Stefanie Półchłopku, byłym kierowniku działu kulturalnego uzdrowiska, społeczniku i burmistrzu Krynicy.

W "Czterech porach roku" (godz. 9.00-12.00) o zastępowaniu zielonych obszarów betonowymi płytami stało się dość powszechnym zjawiskiem w wielu polskich miastach i miasteczkach. Betonoza, bo tak określa się ów trend, poza wątpliwymi względami estetycznymi ma wyjątkowo niekorzystny wpływ na życie mieszkańców miast, szczególnie latem, kiedy pozbawione drzew i trawników obszary stają się gorącą pustynią, na której trudno szukać cienia. Miastom zagraża też susza.

Rozmawialiśmy również o ziołach, które możemy uprawiać na działkach w ogródkach, ale także w domu. Jakie zioła warto zasiać i kiedy? Czy tylko wiosna to dobry moment na zasianie ziół? Czy wszystkie zioła nadają się do domowej uprawy, jakie warunki należy im zapewnić? No i jak wykorzystać uprawiane przez nas zioła? Na audycję zaprasza Sława Bieńczycka. 

Od godz. 13.00 "Muzyczna Jedynka" prosto z Wiosny Jazzowej w Zakopanem.

W "Jedynce Dzieciom" (prow. Joanna Ficińska) po godz. 19.00 odwiedził nas 10-letni Kacper z Płocka, który bardzo interesuje się jaszczurkami. Na antenie Jedynki opowiedział o swojej pasji. 

Na koniec dnia, tuż po godz. 23.05 zaprosiliśmy do wysłuchania reportażu Adama Bogoryja-Zakrzewskiego pt. "Antysystemowiec". Nietypowa postawa gospodarza w Polsce, który nigdy nie korzystał z unijnych dopłat na inwestycje, np. zakup maszyn rolniczych. Pobiera jedynie dopłaty do tzw. obszarówki, czyli do hektara. Dlaczego jest przeciw Unii, skoro wszyscy gospodarze – pomimo psioczenia na Unię, nie wyrażają tak radykalnych poglądów. Główny bohater to Tomasz Klupczyński – właściciel 70 ha ziemi we wsi Ochodza k. Wagrowca w Wielkopolsce.

W "Kulturalnej Jedynce" po godz. 23.35 (prow. Magda Mikołajczuk) o nowej książce Rafała Skąpskiego "Panny z Genewy". To dokumentalna opowieść o kilku nieprzeciętnych kobietach Polski międzywojennej, m.in. o wybitnej neurolożce dr Natalii Zand, z którą przyjaźniła się i studiowała w Genewie na przełomie XIX i XX wieku babka autora. Ich losy przeplatają się z historią dwóch innych kobiet, a w tle pojawiają się m.in. Maria Dąbrowska i Janusz Korczak. 

ans

Muzyczna Jedynka
Muzyczna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.