PIĄTEK - 3.05
Tuż po północy zaprosiliśmy do wysłuchania reportażu Bartosza Panka pt. "To co pod spodem".
Fascynacja torfowiskami zaczyna się od trudnej do nazwania emocji – napięcia wywołanego ni to ziemskim, ni to niebiańskim charakterem mokradeł. Czasem wynika ze świadomości ich zanikania - Na terytorium Polski osuszono 85 procent takich terenów. W Niemczech trwale pozbawionych wody jest prawie 98 procent mokradeł. Jaki sens ma odwracanie tego, co było i nadal jest uważane za bezsprzeczne osiągnięcie cywilizacyjne?
Tuż po godz. 9.00 transmisja mszy św. z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie.
Od godz. 10.00 Anna Stempniak zaprosiła na audycję specjalną, a w niej kulisy Sejmu Wielkiego i Konstytucji 3 maja: w formie paralive wędrowaliśmy po miejscach, w których uchwalono Konstytucję 3 maja. Opowiadaliśmy, jak to wyglądało wtedy, jak dziś (zamek, katedra, gdzie mieszkali posłowie, jak byli ubrani, co jedli). Udział wzięli prof. Piotr Ugniewski (Uniwersytet Warszawski i MHP), Sławomir Szczocki (Zamek Królewski w Warszawie) oraz Bogdan Gałązka (restaurator, znawca historii kuchni polskiej).
W "Muzycznej Jedynce" Osiecka - Krajewski, Przybora - Wasowski, Mogielnicki - Borysewicz, Dutkiewicz - Lipko, Olewicz - Hołdys, Cygan - Rynkowski, Kondratowicz - Kukulski - czyli tajemnice najsłynniejszych polskich tandemów twórczych. Jak doszło do ich spotkań artystycznych? Na czym polega ta „magiczna” czasem współpraca i co decyduje o sukcesie takiego duetu? W tle wspaniałe polskie przeboje oraz archiwalne wypowiedzi twórców. O tym opowiedział Marcin Kusy.
Po godz. 15.00 Martyna Podolska i Tomasz Prange zaprosili na audycję specjalną, w której rozmawiali ze swoimi gośćmi o tym, jak w Polsce - i w innych krajach europejskich - wygląda biesiadowanie. Maj to początek sezonu wspólnych biesiad, grillowania, wiosennych ognisk. Czy w byciu razem wokół suto zastawionego stołu chodzi tylko o jedzenie?
Treść korespondencji między Stanisławem Augustem Poniatowskim a Marcello Bacciarellim znalazła się w tomie "Stale obawiam się jakiejś katastrofy…" wydanym przez Muzeum Łazienki Królewskie. W "Eurece" - godz. 19.30 - dr Konrad Niemira z Instytutu Historii Nauki PAN opowiedział o tym, co można znaleźć w tych listach.
W audycji "Tu jest muzyka" (godz. 20.00-22.00) królował Maj Polskiej Piosenki. Maria Szabłowska i Kamil Wicik mówili o polskich festiwalach muzycznych.
Na koniec dnia w "Kulturalnej Jedynce" po godz. 23.05 Magda Mikołajczuk porozmawiała z Michałem Rusinkiem o jego książce "Nadbagaż, czyli opowieści podróżne", w której literaturoznawca, tłumacz i poeta z charakterystycznym dla siebie humorem i dystansem opowiada o odległych i bliskich wyjazdach - od Szamotuł do Hanoi.
CZWARTEK - 2.05
W audycji "Cztery pory roku" (godz. 9.00-12.00) o obchodzonym pierwszy raz przez Włochów dniu Made in Italy, którego celem jest podkreślenie znaczenia tradycji, dziedzictwa, rodzimej produkcji i jej promocja w świecie – od specjałów kuchni, przez modę aż po różne gałęzie przemysłu. Nie bez powodu dzień obchodzony jest właśnie 15 kwietnia, bo to rocznica urodzin Leonarda da Vinci.
Gościem audycji był także Stanisław Łopuszyński – jeden z laureatów konkursu Lata z radiem na Superbohatera. Muzyk, pianista, klawesynista, który angażuje się również w działalność humanitarną. Od pierwszych dni wojny w Ukrainie pomagał uchodźcom, organizował konwoje z żywnością, środkami higieny i sprzętem medycznym dla mieszkańców Lwowa i obwodu lwowskiego. Na audycję zaprosił Roman Czejarek.
W "Muzycznej Jedynce" (prow. Iza Żukowska) po godz. 12.30: Maj polskiej piosenki – przeboje seriali telewizyjnych. Opowiedzieliśmy o serialowych hitach: "Przygody pana Michała", "Czterdziestolatek", "Wojna domowa", "Noce i dnie", "Ziemia obiecana", "Lalka", "Belfer", "Czas honoru", "Król".
Tuż po godz. 14.00 odwiedziła nas jedna z najpopularniejszych wokalistek historii polskiej muzyki rozrywkowej - Maryla Rodowicz.
W "Eurece" - godz. 19.30 - w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej o fladze Polski, jej barwach i znaczeniu, opowiedziała prof. ucz. dr hab. Anna Pytasz-Kołodziejczyk (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Instytut Historii, Katedra Historii Powszechnej, Kierownik Pracowni Historii Gospodarczej i Kartografii). Zaprosił Artur Wolski.
Po godz. 20.00 - ORĘDZIE MARSZAŁKA SEJMU RP.
ŚRODA - 1.05
1 maja przypada 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji - wyjątkowo, bo w środę - przenieśliśmy się z audycją Jedyne Takie Miejsce do Belgii, a dokładniej do jej stolicy – Brukseli. Jakie są najważniejsze zabytki w mieście? Co warto zobaczyć? O tym w audycji.
O godz. 12 wyemitowaliśmy hymn Unii Europejskiej, "Odę do radości" Ludviga van Beethovena. Chwilę później Michał Strzałkowski zaprosi na specjalne wydanie audycji "W samo południe", a w niej o Polsce w Unii Europejskiej.
W "Muzycznej Jedynce" wraz z Marcinem Kusym i Pawłem Sztompke relacjonowaliśmy kolejny dzień 20. Wiosny Jazzowej w Zakopanem.
W specjalnym wydaniu "Eureki" - godz. 19.30 - Błażej Prośniewski rozmawiał ze swoim gościem o korzyściach gospodarczych z naszego członkostwa w Unii Europejskiej.
Po godz. 20.00 w audycji "Tu jest muzyka" (prow. Ula Kaczyńska), zastanawialiśmy się, po co słuchaczom filmowe biografie muzyków.
Po sukcesach filmów o zespołach Queen i Eltonie Johnie („Rocket man”) powstają kolejne fabularyzowane biografie gwiazd muzyki. Ostatnio na ekranie był „One Love” o Bobie Marleyu. W kwietniu premiera "Amy". W przygotowaniu Bob Dylan (Timothée Chalamet) i Bruce Springsteen (Jeremy Allen White). W sieci mamy serial o Sex Pistols, za chwilę dołączy do niego serial o Kiss.
W "Kulturalnej Jedynce" - godz. 23.10 - w dniu 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej mówiliśmy o tym, jak się mieszka i pisze w wielokulturowym sercu Europy. Gościem Magdy Mikołajczuk była Grażyna Plebanek, mieszkająca od 19 lat w Brukseli pisarka, kick-bokserka i działaczka społeczna.
WTOREK - 30.04
Tuż po północy w audycji "Po drugiej stronie lustra"(prow. Katarzyna Kobylecka) zaprosiliśmy na spotkanie z wybitnym badaczem antyku, autorem licznych publikacji poświęconych historii starożytnej Hellady oraz specjalistą w zakresie greckiej religii i kultury, erudytą, poliglotą - prof. Włodzimierzem Lengauerem.
Wraz z profesorem wspominaliśmy czas jego studiów, jego naukową mistrzynię - prof. Izę Bieżuńską-Małowist. Zastanawialiśmy się, jak od tamtych czasów zmienił się model akademickiego nauczania? Ile trzeba znać języków obcych, by być dobrym "starożytnikiem"? I jak wiele we współczesnej Grecji jest tej Grecji antycznej?
W "Nocy z Reportażem" zaprezentowaliśmy dwa reportaże:
Ola jest graficzką i artystką konceptualną, Inez malarką, performerką i projektantką. Ich przestrzeń pod nazwą Galeria - Zakład Żeństwo ma być miejscem otwartym dla każdego i wspierającym młodych artystów. Działa w samym centrum Szczecina. Artystki mają do dyspozycji 123 m2 starej piekarni, z czego większość to wyłożona kaflami piwnica.
Po wielu latach na nowo odkrywa swojego ojca. Kryniczanin Aleksander Półchłopek rozpoczął porządkowanie pamiątek po swoim tacie Stefanie Półchłopku, byłym kierowniku działu kulturalnego uzdrowiska, społeczniku i burmistrzu Krynicy.
W "Czterech porach roku" (godz. 9.00-12.00) o zastępowaniu zielonych obszarów betonowymi płytami stało się dość powszechnym zjawiskiem w wielu polskich miastach i miasteczkach. Betonoza, bo tak określa się ów trend, poza wątpliwymi względami estetycznymi ma wyjątkowo niekorzystny wpływ na życie mieszkańców miast, szczególnie latem, kiedy pozbawione drzew i trawników obszary stają się gorącą pustynią, na której trudno szukać cienia. Miastom zagraża też susza.
Rozmawialiśmy również o ziołach, które możemy uprawiać na działkach w ogródkach, ale także w domu. Jakie zioła warto zasiać i kiedy? Czy tylko wiosna to dobry moment na zasianie ziół? Czy wszystkie zioła nadają się do domowej uprawy, jakie warunki należy im zapewnić? No i jak wykorzystać uprawiane przez nas zioła? Na audycję zaprasza Sława Bieńczycka.
Od godz. 13.00 "Muzyczna Jedynka" prosto z Wiosny Jazzowej w Zakopanem.
W "Jedynce Dzieciom" (prow. Joanna Ficińska) po godz. 19.00 odwiedził nas 10-letni Kacper z Płocka, który bardzo interesuje się jaszczurkami. Na antenie Jedynki opowiedział o swojej pasji.
Na koniec dnia, tuż po godz. 23.05 zaprosiliśmy do wysłuchania reportażu Adama Bogoryja-Zakrzewskiego pt. "Antysystemowiec". Nietypowa postawa gospodarza w Polsce, który nigdy nie korzystał z unijnych dopłat na inwestycje, np. zakup maszyn rolniczych. Pobiera jedynie dopłaty do tzw. obszarówki, czyli do hektara. Dlaczego jest przeciw Unii, skoro wszyscy gospodarze – pomimo psioczenia na Unię, nie wyrażają tak radykalnych poglądów. Główny bohater to Tomasz Klupczyński – właściciel 70 ha ziemi we wsi Ochodza k. Wagrowca w Wielkopolsce.
W "Kulturalnej Jedynce" po godz. 23.35 (prow. Magda Mikołajczuk) o nowej książce Rafała Skąpskiego "Panny z Genewy". To dokumentalna opowieść o kilku nieprzeciętnych kobietach Polski międzywojennej, m.in. o wybitnej neurolożce dr Natalii Zand, z którą przyjaźniła się i studiowała w Genewie na przełomie XIX i XX wieku babka autora. Ich losy przeplatają się z historią dwóch innych kobiet, a w tle pojawiają się m.in. Maria Dąbrowska i Janusz Korczak.
ans
Majówka z radiową Jedynką - Jedynka - polskieradio.pl